Budujemy coraz częściej i chętniej. Spory wpływ mają na to pandemia oraz związane z nią rosnące znaczenie komfortu mieszkaniowego. Spora część z nas zatęskniła za zielenią i spokojem, jaką daje dom na działce. Taki trend wzmacnia dodatkowo sytuacja panująca obecnie na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań i domów rosną, szczególnie w przypadku dużych miast. Naturalną alternatywą staje się więc myśl o budowie własnego domu. GUS przedstawia sprawozdanie dotyczące aktualnej produkcji budowlano-montażowej i perspektyw tej branży. Oto najważniejsze wnioski.
Wzrost w styczniu aż o 20,8%
Tak znaczny wzrost produkcji budowlano-montażowej na początku bieżącego roku oznacza rekord. Brane pod uwagę dane obejmują przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 osób. Wzrost rok do roku przekroczył poziom 20%. Co ciekawe, w ujęciu miesięcznym odnotowano duży spadek — aż o 56,5%. Dla porównania styczeń ubiegłego roku to spadek r/r o 10,1% oraz o 62,9% w zestawieniu z grudniem poprzedniego roku. Dynamika produkcji budowlano-montażowej w ostatnich miesiącach stale rośnie, czego owocem jest omawiany rekord.
Jak przedstawiają się bardziej szczegółowe dane?
Jeśli wyeliminujemy czynniki mające charakter sezonowy, wzrost produkcji budowlano-montażowej osiągnie poziom wyższy od tego z ubiegłego roku o 18,5%. Z kolei w porównaniu z grudniem poprzedniego roku wzrost wyniesie 19%. W ujęciu rocznym poziom konsensusu rynkowego osiągnął 4,5% wzrostu produkcji. Co istotne, do wzrostów doszło we wszystkich działach budownictwa. Przedsiębiorstwa, których specjalnością jest stawianie budynków, uzyskały wzrost na poziomie 39%. Te zajmujące się robotami budowlanymi specjalistycznymi — o 14,7%. Z kolei jednostki wyspecjalizowane w stawianiu obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 7,6%.
Wyniki sektora mieszkaniowego
Spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę. W styczniu bieżącego roku w porównaniu z poprzednim wynik był o 5,4% gorszy, co oznacza, że liczba pozwoleń lub zgłoszeń z projektem wyniosła 22 221. GUS wskazuje także, że inwestorzy, którzy budują mieszkania na sprzedaż lub pod wynajem, uzyskali w styczniu 15 600 pozwoleń. Oznacza to wzrost o 3,1% r/r, a także spadek względem poprzedniego miesiąca o 33,7%.
Na jakie dane warto jeszcze zwrócić uwagę? Liczba rozpoczętych budów mieszkań to 11 800, co oznacza spadek w porównaniu ze styczniem poprzedniego roku o 32,3%. O 40,1% spadła liczbę budów mieszkań rozpoczętych przez deweloperów. Według szacunków na koniec stycznia w budowie było 867,8 tysiąca mieszkań — o 4,7% więcej niż rok wcześniej. Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła z kolei o 12,5% r/r, a w ujęciu miesięcznym zaliczono spadek o 51%. Powierzchnia użytkowa mieszkań, które oddano do użytku w styczniu 2022 to 1,5 mln mkw. Tu także mamy do czynienia ze spadkiem w porównaniu z poprzednim rokiem — o 6,9%.