Współczesne wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe diametralnie różni się od tak zwanego budownictwa z wielkiej płyty. Korespondując z ideą zrównoważonego rozwoju, nowoczesne osiedla stanowią świetną propozycję dla osób pragnących mieszkać w niewielkich społecznościach, z dala od zgiełku wielkiego miasta, w otoczeniu przyrody. Czym zatem powinny się one charakteryzować?
Podstawowym wymogiem jest świetna lokalizacja, najlepiej w pobliżu naturalnych terenów zielonych, zapewniająca doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji. Z uwagi na to, że większość nowo powstających osiedli usytuowana jest na obrzeżach miast, dodatkowo wymagane są dobre połączenia drogowe i komunikacyjne z centrum miasta i innymi miejscami strategicznymi, takimi jak lotnisko, dworce kolejowe czy obwodnica miejska. Jednocześnie, powinny być one wybudowane zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasta – wkomponowane w jego strukturę.
Nowoczesne osiedla powinny składać się z kilku wielorodzinnych, maksymalnie pięciokondygnacyjnych budynków, których układ zgodny jest z naturalnym ukształtowaniem terenu. Każdy budynek powinien być wyposażonych w przestronne windy i podjazdy dla wózków. Funkcjonalna zabudowa, uwzględniająca lokale użytkowe znajdujące się na parterach poszczególnych budynków, garaże podziemne i/lub oddzielny piętrowy budynek garażowy, parkingi usytuowane na obrzeżach osiedla, tak zwaną „małą architekturę” (plac zabaw, alejki, skwer z ławeczkami), a także ogródki i tarasy przynależące do mieszkań znajdujących się na najniższych kondygnacjach ma na celu zapewnienie realizacji podstawowych potrzeb mieszkańców oraz ich wzajemną integrację. Jako osiedla otwarte, powinny być one pozbawione płotów i szlabanów, opierając bezpieczeństwo swoich mieszkańców na „straży sąsiedzkiej”.
Realizując misję proekologicznego budownictwa, współczesne osiedla mieszkaniowe powinny być zbudowane z ekologicznych i energooszczędnych materiałów budowlanych, z zastosowaniem wysokiej klasy materiałów izolacyjnych. Uniezależniając się od zewnętrznych (miejskich) źródeł energii, powinny posiadać niezależne, alternatywne źródła energii elektrycznej i cieplnej (np. panele słoneczne, pompy ciepła), a także zamknięty system oczyszczania ścieków i zagospodarowania zasobów własnych (powtórne wykorzystanie odpadów budowlanych i komunalnych).
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe, tworząc niewielkie społeczności lokalne, sprzyjają nawiązywaniu i aktywnemu podtrzymywaniu więzi sąsiedzkich, stanowiąc jednocześnie swoisty azyl, gwarantujący ciszę i spokój. Uwzględniając potrzeby swoich mieszkańców, są atrakcyjną alternatywą dla wielkich, anonimowych „sypialni miejskich”.
Ja niedawno kupiłam mieszkanie na rogu Topiel i Zajęczej w Piano House, jestem zachwycona tym osiedlem…połączenie ciekawego designu, komfortu z super okolicą.