Wybór właściwego rodzaju ogrzewania będzie miał wpływ na nasz komfort i jednocześnie stan naszych finansów. Nowoczesne i efektywne rozwiązania pozwalają obniżyć wydatki na paliwo. Wybór powinien być też podyktowany względami ekologicznymi z uwzględnieniem obowiązujących oraz planowanych regulacji w tym zakresie.
Podjęcie decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniej metody ogrzewania domu powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnej analizy. Tradycyjne rozwiązania mogą być tańsze w montażu, ale zdecydowanie droższe w eksploatacji. Zmieniające się regulacje dopuszczające do użycia tylko niektóre paliwa sprawiają również, że w niedalekiej przyszłości możemy być zmuszeniu do zmiany sposobu ogrzewania.
Zakaz używania pieców gazowych oraz na węgiel
Do niedawna najpopularniejszym źródłem ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania domu jednorodzinnego był kocioł na paliwo stałe, czyli na przykład węgiel kamienny, ekogroszek, drewno czy pellet.
Spalane paliwo podgrzewa w nim wodę, która rozprowadza ciepło po całym domu. Nowoczesne, bardziej ekologiczne kotły nie wymagają częstej obsługi i są automatycznie zasilane w paliwo. Każdy kocioł na paliwo stałe emituje zanieczyszczenia i ma negatywny wpływ na środowisko. W związku z tym coraz częściej odchodzi się od takich rozwiązań na rzecz czystszych technologii.
Od maja bieżącego roku obowiązuje już zakaz używania pieców na paliwo stałe o najniższej klasie efektywności, czyli tzw. kopciuchów. Krajowy Program Ochrony Powietrza wyznaczył również terminy, po których całkowicie ma zostać zakazane palenie węglem w domach. W przypadku miast jest to 2030 rok, a na wsi termin został wydłużony do 2040 toku. Aby uniknąć konieczności przeprowadzenia modernizacji systemu grzewczego, warto od razu pomyśleć o innym źródle ciepła.
Aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, Unia Europejska planuje już w 2027 roku wprowadzić zakaz montażu w nowo wybudowanych domach jednorodzinnych systemów grzewczych opalanych gazem. Ze względu na rosnące koszty tego paliwa, na które wpływa sytuacja polityczna na świecie, kotły gazowe są również drogie w eksploatacji.
Pompa ciepła podstawowym wyborem
Mimo wyższych kosztów instalacji pompy ciepła stają się jedną z podstawowych metod ogrzewania nowych domów jednorodzinnych. Jest to system wykorzystujący odnawialne źródło energii i podwyżki cen paliw nie mają wpływu na koszty użytkowania.
Koszty instalacji można częściowo pokryć z dopłat na termomodernizację i montaż ekologicznych źródeł ciepła. Pompa ciepła pochodząca z pewnego źródła sprawia, że będziemy mieli wydajny i tani w eksploatacji system ogrzewania.
Alternatywą jest elektryczne ogrzewanie połączone z własną mikroinstalacją fotowoltaiczną. Prąd sieciowy w tym przypadku pobieramy, dopiero gdy własna produkcja energii elektrycznej będzie niższa niż zapotrzebowanie.
Ekologiczne ogrzewanie wpływa na wartość domu
Dobierając odpowiednią metodę ogrzewania, powinniśmy uwzględnić wielkość domu, jego położenie, układ pomieszczeń, technologię budowy, a nawet rodzaj projektu. Budując dom, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, alby wykonać odpowiednią termoizolację i w ten sposób ograniczyć straty ciepła.
Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na koszty instalacji oraz użytkowania, nasz komfort wynikający z utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz i wygody sterowania całym systemem oraz na nasze bezpieczeństwo.
Wybór odpowiedniego ogrzewania będzie miał znaczący wpływ na klasę energetyczną budynku. Im niższe koszty eksploatacji i mniejsze zapotrzebowanie na energię, tym wyższa klasa budynku. Informacje o niej znajdziemy w świadectwie efektywności energetycznej, które musi być wystawione dla każdego nowego budynku.
Dokument ten będziemy musieli przedstawić nabywcy, jeśli zdecydujmy się na sprzedaż nieruchomości, można więc przyjąć, że nowoczesne i ekologiczne metody ogrzewania budynku zwiększają wartość nieruchomości.