Usuwanie azbestu – projekt nowej ustawy

Zgodnie z unijną dyrektywą Polska ma czas do 2032 roku na całkowite usunięcie wyrobów zawierających azbest. Mimo tego, że do tego terminu zostało jeszcze kilka lat, to wkrótce wejdzie w życie projekt ustawy, który ma przyspieszyć ten proces. Jakie obowiązki czekają osoby, które wciąż nie usunęły z dachów szkodliwej substancji?

Od 1997 roku obowiązuje zakaz produkcji i stosowania wyrobów azbestowych. Przed wejściem w życie tych przepisów azbest był wykorzystywany jako pokrycie dachów. Wchodził w skład eternitu.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w Bazie Azbestowej znajduje się aktualnie 2,7 mln budynków, których dachy wciąż pokrywa eternit. Jest to 1,7 mln budynków gospodarczych, 536 tys. mieszkalnych, 384 tys. innych i 19 tys. mieszkalno-gospodarczych.

Skala problemu wciąż jest ogromna, więc resort przygotował projekt ustawy, który ma przyspieszyć proces oczyszczania kraju ze szkodliwego azbestu.

Jest projekt ustawy o usuwaniu azbestu

W uzasadnieniu projektu ustawy możemy przeczytać, że jej wprowadzenie jest konieczne ze względu na to, że stan wyrobów zawierających tę substancję stale się pogarsza, co oznacza, że truje coraz bardziej.

W celu zmotywowania właścicieli budynków do usuwania azbestu, ułatwienia procesu kontroli i zapewnienia bezpieczeństwa pracowników przy pracach demontażowych konieczne jest uchwalenie nowego aktu prawnego. Jest to także odpowiedź na zarzut Narodowej Izby Kontroli (NIK), która zwróciła uwagę, że tempo oczyszczania kraju z azbestu jest zbyt wolne.

Co się zmieni w zakresie przepisów o usuwaniu azbestu?

Pierwszą zmianą, którą wprowadzi nowy akt prawny, jest sposób informowania o występowaniu azbestu. Do tej pory właściciele domów jednorodzinnych musieli składać deklarację co roku. Po uchwaleniu ustawy będą musieli wysyłać informację do swojego samorządu tylko, gdy sytuacja się zmieni, np. gdy pokrycie dachu zostanie usunięte.

Cały czas obowiązuje termin, do którego cały kraj ma zostać oczyszczony ze szkodliwej substancji. Właściciele domów mają na to czas do 2032 roku. Nowa ustawa kładzie nacisk na to, aby prace demontażowe były przeprowadzane w sposób niezagrażający środowisku oraz zdrowiu i życiu ludzi.

Będą obowiązywały trzy wyjątki, kiedy wyroby azbestowe nie będą musiały być jak najszybciej usunięte. Mogą zostać trwale zabezpieczone do czasu ich demontażu. Wyjątki stanowi azbest obecny w:

  • użytkowanych, podziemnych instalacjach ciepłowniczych i elektroenergetycznych,
  • wyłączonych z eksploatacji podziemnych instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych,
  • budynkach, których ściany zawierają azbest, wybudowanych z użyciem płyt warstwowych lub żeberkowych,
  • drogach.

Nowością jest także obowiązek uzyskania zezwolenia na likwidację wyrobów azbestowych jeszcze przed rozpoczęciem prac. Ma to na celu zwiększyć ochronę zdrowia pracowników i kontrolować wpływ na środowisko.

Dalej będzie kontynuowane wsparcie finansowe na usuwanie wyrobów azbestowych, zarówno ze środków krajowych (np. z NFOŚiGW), jak i unijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *