Układ funkcjonalny mieszkania – czym jest i do czego jest potrzebny?

Mieszkanie na peryferiach

fot. Flynt/bigstockphoto.com

Przemyślany układ funkcjonalny wnętrza to klucz do wygody i ergonomii mieszkania. W praktyce jest to rzut, czyli dokładny rysunek całego lokalu. Obejmuje on zarówno ściany i gniazdka, jak i wyposażenie. Od układu zależy, jakie możliwości będziemy mieli przy aranżacji oraz ewentualnych remontach i zmianach. Wybranie mieszkania o odpowiednim rozkładzie lub stworzenie funkcjonalnego domu to niełatwe zadanie. Przestrzeń musi odpowiadać na potrzeby mieszkańców i być dostosowana do liczby osób, które przebywają w nim na co dzień.

Po co nam układ?

Przestrzenny plan rozlokowania najważniejszych elementów wnętrza wykonuje się w skali. Jej odpowiednie dobranie jest kluczowe dla dopasowania konkretnego wyposażenia, takiego jak duże AGD. Właściwy plan ma za zadanie ułatwić nam zakup odpowiedniego sprzętu i w tym kontekście jest niezwykle istotny. Ponieważ wielkość konkretnych mebli i wyposażenia jest tak ważny, plan najlepiej jest stworzyć z uwzględnieniem wybranych już wcześniej modeli.  Mimo że ułożenie sprzętów jest elementem układu funkcjonalnego, nie jest w nim najważniejsze. Dlaczego? Ponieważ zawsze można je zmienić. 

Kluczowe w planie jest rozmieszczenie poszczególnych ścian, wielkość i układ pomieszczeń oraz media. To są elementy niezmienne, które mają ogromny wpływ na możliwości aranżacji każdego wnętrza. W praktyce oznacza to, że od planu zależy, co możemy z naszym mieszkaniem lub domem zrobić teraz i w przyszłości. Konkretnie określa on, na jakie modyfikacje możemy sobie pozwolić, gdy potrzeby rodziny się zmienią. W tym świetle warto zwrócić szczególną uwagę, jakie mieszkanie wybieramy lub jak planujemy dom. Na przykład mała zamknięta kuchnia tylko po gruntownym remoncie będzie mogła stać się otwartą przestrzenią. Podobnie z gabinetem. Jeśli na planie nie ma wydzielonej konkretnej przestrzeni do pracy, stworzenie jej będzie wymagało większego wysiłku w przyszłości. 

Mieszkanie idealne czyli indywidualny plan

Plan funkcjonalny, idealnie dopasowany do potrzeb mieszkańców, to marzenie niejednego inwestora. Aby przestrzeń była stworzona specjalnie dla nas, trzeba ją zbudować. Na taki luksus mogą pozwolić sobie osoby, które stawiają własny dom. Jak zbliżyć się do ideału w przypadku mieszkania? Najważniejsza sprawa to dobre poznanie potrzeb rodziny i myślenie perspektywiczne. Nawet jeśli wśród planów dostępnych mieszkań nie znajdziemy tego najlepszego, możemy go zmienić. Im mniejszym kosztem da się to zrobić, tym lepiej. 

Mało kto, wybierając mieszkanie, już na tym etapie myśli o dużym remoncie, dlatego im więcej potrzeb  spełnia układ funkcjonalny wnętrza, tym lepiej. Specjaliści aranżacji wnętrz podkreślają duże znaczenie lokali o otwartych pomieszczeniach, które łatwo podzielić na strefy. W ten sposób przyszłe modyfikacje można przeprowadzić prosto i bez wielkich nakładów finansowych. Pamiętać o tym powinni szczególnie rodzice małych dzieci lub osoby z dużą rodziną. W tych przypadkach elastyczna przestrzeń, którą łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb, jest szczególnie cenna. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *