Udogodnienia dla niepełnosprawnych

inwalida

stockasso/bigstockphoto.com

Niepełnosprawność utrudnia poruszanie się w przestrzeni miejskiej. Nadal wiele budynków i punktów miejskich pozostaje poza zasięgiem osób na wózkach. Trudności z bezpiecznym przemieszczaniem się mają też osoby niewiadome. Choć coraz poważniej traktuje się sprawy osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej, gdzie wprowadzono szereg obowiązkowych wymogów, to nadal można mieć zastrzeżenia co do ich realizacji. Jak natomiast wygląda sprawa w przypadku domów wielorodzinnych? Czy deweloperzy w ogóle biorą uwagę udogodnienia budowlane dla osób z ograniczeniami ruchowymi? Czy nowe domy są budowane z myślą o nich?

O zastosowanie podjazdów dla wózków myśli się dopiero, gdy członek rodzin porusza się na nim. Wcześniej kwestia takich rozwiązań nie jest brana pod uwagę. Nie wiadomo jednak czy na przestrzeni lat nie będzie konieczności adaptacji pomieszczeń ze względu na kłopoty z poruszaniem się. Specjalne rozwiązania nie przeszkadzają osobom w pełni sił, a mogą okazać się cenne w nieprzewidzianej sytuacji, np. złamania nogi. Największą bariera, najczęściej nie do pokonanie dla osób niepełnosprawnych, są wąskie schody na piętro lub poddasze. Nie wszędzie istnieje możliwość wprowadzenia szerszych schodów, ale wtedy dobrą opcją jest montaż windy zewnętrznej, z wejściem na taras. Niski próg pozwoli bez żadnych przeszkód korzystać z tego rozwiązania osobom na wózkach, poruszającym się o kulach, a też mamom, które z dziecięcym wózkiem będą mogły wjechać na wyższą kondygnację budynku.

W budownictwie wielomieszkaniowym coraz częściej wprowadza się też obszerniejsze kabiny prysznicowe, np. z siedziskiem, aby osoby niepełnosprawne również bezproblemowo mogły się umyć. Istotne jest również niższe umieszczenie blatów czy włączników świateł bądź zastosowanie automatycznego systemu obsługi włączników w domu. Przydatny jest też odkurzacz centralny, który nie wymaga noszenia urządzenia po całym domu. Wystarczy podłączyć rurę ssąca do punktu w ścianie i można spokojnie odkurzać dane piętro. Deweloper, który dba o powyższe elementy jest cenny w budownictwem wielomieszkaniowym. Dla wielu inwestorów to również szansa na podniesienie prestiżowości danego osiedla. Ale samo mieszkanie dostosowane do osób niepełnosprawny to nie wszystko. Duże znaczenie ma infrastruktura okolicznego terenu, czyli obniżone krawężniki, podjazdy czy płaskie ścieżki, dzięki czemu inwalidzi mogą swobodnie poruszać się po całym osiedlu.

W przypadku braku odpowiedniej oferty w budownictwie wielomieszkaniowym, należy pamiętać, że osoba niepełnosprawna w związku likwidacją barier architektonicznych w danym budynku może starać się o dofinansowanie. Dotacje otrzymuje się od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Warunkiem otrzymania środków finansowych jest złożenie pisemnego wniosku oraz dołączenie kopii orzeczenia o niepełnosprawności. Maksymalnie można otrzymać 80 proc. kosztów przedsięwzięcia budowlanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *