Poważny problem możne dotknąć mieszkańców w Europy w najbliższym czasie. Ze względu na kryzys wywołany pandemią koronawirusa można dojść do tzw. ubóstwa energetycznego. Wiele państw na Starym Kontynencie boryka się z niedostatkami ciepła. W Polsce problemem ten nie jest aż tak poważny jak np. w Portugalii czy na Litwie.
Łagodniejsze zimy, jakie w ostatnich lat odnotowuje się na terenie Polski, nie wymagają dużych nakładów finansowych na ogrzewanie, jednak nadal to spory wydatek w każdym domowym budżecie. Na szczęście większość polskich gospodarstw nie ma problemów, aby zapewnić sobie ciepło w okresie zimowym. Znacznie większy problem określany mianem ubóstwa energetycznego odnotowuje się na południu Europy. Najnowsze dane wskazują, że zaledwie 4,2 procent Polaków miało w 2019 roku niewystarczająco ogrzane mieszkanie bądź dom. Średnia europejska wynosi około 7,7 proc. Najgorsza sytuacja panuje w Bułgarii, gdzie aż 30 proc. obywateli ma zbyt niską temperaturę w domu. Niewiele lepiej jest na Litwie – wskaźnik ubóstwa energetycznego wyniósł tam aż 27 procent.
Trudności z właściwym dogrzaniem mieszkań mają również Cypryjczycy, Grecy, Włosi oraz Portugalczycy. Kraje słynące ze słonecznego i gorącego lata rzadko posiadają ogrzewanie w domu. Przy dużym spadku temperatury pomieszczenia szybko się wychładzają, a trudna sytuacja gospodarcza sprawia, że mało kto można pozwolić sobie na montaż systemu grzewczego, który jest potrzebny tylko kilkanaście dni w roku.
W Polsce sytuacja zaczęła się poprawiać w 2014 roku, gdy łagodniejsze zimy pozwalały przetrwać uboższym rodzinom mroźniejszy okres. Ze względu na klimat w każdym polskim domu jest ogrzewanie i tylko koszty opału mogę doprowadzić do problemów z ciepłem w pomieszczeniach. Jeszcze w 2010 roku dotyczyło to niemal 15 procent Polaków, a pięć lat wcześniej ponad 30 proc. Dobre wyniki dają nadzieje na spokój w najbliższych latach, gdy po epidemii może pojawić się kryzys finansowy. Niemniej większym problemem w Polsce staje się rodzaj używanych pieców i instalacji centralnego ogrzewania, które bywają bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.