Kupno domu to złożona sprawa, nie tylko ze względu na wysoki koszt. Chodzi przecież o nową przestrzeń mieszkalną, w której chcemy czuć się komfortowo. Warto więc zadbać o wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły. Dzięki temu będziemy zadowoleni z zakupu, a nieruchomość posłuży nam przez długie lata. Sprawdźmy, na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę.
Dom z rynku wtórnego – do wprowadzenia od zaraz
Zakup używanego domu wiąże się z licznymi korzyściami. Przede wszystkim przestrzeń mieszkalna “po kimś” jest już urządzona. Dotyczy to zarówno wyposażenia wnętrza nieruchomości, jak i jego otoczenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy od razu się wprowadzić. Na szczęście wszystko możemy dokładnie obejrzeć przed podjęciem decyzji. W pierwszej kolejności sprawdźmy najbardziej istotne kwestie. Czyli te związane ze stanem technicznym i wartością domu oraz jego statusem prawnym.
Wysoki popyt wpływa na koszt i utrudnia wybór
W ostatnich latach ceny mieszkań oraz nieruchomości poszły mocno w górę. Jak kształtowały się w przypadku domów z rynku wtórnego w I kwartale bieżącego roku? Największe wzrosty odnotowano w województwie zachodniopomorskim – o 36% oraz małopolskim, gdzie ceny podskoczyły o 31%. Co ciekawe, mimo trendu wzrostowego, w dwóch regionach ceny spadły – w województwie opolskim o 7%, natomiast na Podkarpaciu aż o 14%.
Nowe oferty bardzo szybko znajdują chętnych. Wysoki popyt i sytuacja związana z pandemią sprawiają, że możemy z pewnością mówić o rynku sprzedawcy. To sprawia, że znalezienie idealnej nieruchomości w rozsądnej cenie jest bardzo trudne. Dlatego kupujący często przymykają oko na mniejsze mankamenty związane na przykład ze stanem technicznym domu.
Jak kupić, żeby nie żałować?
Podczas oglądania nieruchomości warto zadać poprzednim właścicielom pytanie, dlaczego właściwie chcą ją sprzedać. Szczególnie, jeśli cena wydaje nam się naprawdę atrakcyjna albo sprzedający ponaglają i przymuszają nas do szybkiego podjęcia decyzji. W takim przypadku koniecznie dokładnie sprawdźmy stan techniczny domu. Zwróćmy też uwagę na sąsiedztwo, a także plan zagospodarowania przestrzennego okolicy. Mogą to być czynniki, które wpływają na cenę i skutecznie odstraszają nabywców. Jak na przykład obecność fabryk, zakładów produkcyjnych czy wysypiska śmieci. Problemem mogą być nieprzyjemny zapach, hałas czy po prostu trudni we współżyciu sąsiedzi. Sprzedający doskonale zdają sobie sprawę z istnienia tych mankamentów, ale niekoniecznie będą się tym chwalić podczas prezentacji domu.
Niezwykle istotne są oczywiście kwestie związane z prawem, a przede wszystkim status prawny budynku. Właściciel powinien przedstawić nam dokument świadczący o własności i posiadaniu pełni praw do nieruchomości. Na przykład akt notarialny potwierdzający sprzedaż. Zdecydowanie warto sprawdzić również księgę wieczystą domu – jeśli znamy jej numer, możemy zrobić to bezpłatnie przez internet. Zażądajmy też potwierdzenia, że dom nie jest wynajmowany, ani nie ciążą na nim żadne zobowiązania. W bazie firm możemy także sprawdzić, czy pod danym adresem nie jest prowadzona żadna działalność gospodarcza. Po ustaleniu tych szczegółów zajmijmy się oceną kwestii technicznych. Dokładnie zbadajmy stan dachu czy ocieplenia budynku. Czy dom wymaga remontu? Jaki jest koszt jego użytkowania? W tych kwestiach nie wierzmy na ślepo właścicielowi. Najlepiej zabrać ze sobą specjalistę, który pomoże nam to sprawdzić. W końcu chodzi o naszą przyszłość.