Spieki kwarcowe są to płyty gresowe wyprodukowane za pomocą najnowszych technologii. Wytwarza się je z naturalnych materiałów, np. piasku kwarcowego, pigmentów ceramicznych i iłów łupkowych, które są mielone, prasowane i wypiekane.
Spieki są twarde i odporne na skrajne temperatury, a także na powstawanie plam i zarysowań. Można je czyścić i odkażać niemal każdym środkiem chemicznym – jedyna substancja, która może uszkodzić płyty, to kwas fluorowodorowy. Wytrzymują nawet bardzo intensywną eksploatację (np. jako podłogi w miejscach uczęszczanych przez wiele osób). Są bezpieczne w kontakcie z żywnością, gdyż nie uwalniają żadnych substancji – z tego powodu nadają się na blaty kuchenne. Są także odporne na promieniowanie UV i nie odbarwiają się pod wpływem warunków panujących w otoczeniu. Są też przyjazne dla środowiska, gdyż można je łatwo zmielić i przetworzyć do ponownego użytku. Mają niską nasiąkliwość, lecz zaleca się ich impregnację.
Spieki mają szerokie zastosowanie. Można je stosować we wnętrzach – np. jako pokrycia podłóg, sufitów, ścian i schodów, blaty i okładziny mebli, ale też na zewnątrz jako elewacje. Użycie różnych surowców umożliwia nadawanie im rozmaitych kolorów (choć tylko tych, które występują w naturze, gdyż uzyskuje się je z naturalnych minerałów) i faktur (mogą np. udawać metal czy słoje drewna), więc można je dopasować do konkretnego zastosowania i wystroju. Płyty ze spieków dobrze sprawdzają się w kuchniach, w łazienkach i wokół basenów, gdyż są odporne na wilgoć i pleśń, a fugi są ograniczone do minimum, przez co sprzątanie staje się mniej uciążliwe.
Ponieważ jest to dość nowy wynalazek (technologia produkcji spieków powstała na początku XXI wieku), nie ma jeszcze danych dotyczących tego, ile lat płyty ze spieków mogą przetrwać bez zmiany właściwości. Jednak na razie producenci dają gwarancję na 25 lat.
Mimo, że minusem spieków kwarcowych może być cena, to i tak warto zainwestować więcej, bo taki materiał na pewno posłuży nam na długie lata. 😉