Dostęp do drogi to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie powinna posiadać działka. Co zrobić, gdy jej nie ma? Służebność drogowa to prawo ustanawiane, gdy dana nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej i, aby wyjechać z parceli, trzeba korzystać z terenu sąsiada. Służebność może zaistnieć dzięki porozumieniu stron lub decyzją sądu. Bez względu na sposób, w jaki do tego doszło, postanowienie to zawsze obarczone jest obowiązkiem płacenia rekompensaty. Prócz tego osoba używająca drogi sąsiadującej z jej parcelą nie może utrudniać dostępu do niej pełnoprawnemu właścicielowi ani jej blokować. Z nowo wytyczonego traktu mogą w świetle prawa korzystać obaj właściciele sąsiadujących działek.
Służebność przejazdu — co warto o niej wiedzieć?
Służebność drogowa, zwana także służebnością drogi koniecznej, jest najczęściej ustalana przez ugodę między sąsiadami. Jeśli jednak właściciel nieruchomości potencjalnie obciążonej przejazdami nie zgodzi się na to, sprawa może skończyć się w sądzie.
Jeśli sąsiadom uda się dojść do porozumienia, to właściciel nieruchomości władnącej, czyli ten, kto potrzebuje dojazdu, spisuje porozumienie z posiadaczem parceli obciążonej regularnymi przejazdami. Umowa musi być potwierdzona notarialnie, a wieńczy ją zapis o służebności w księdze wieczystej nieruchomości obciążonej. O wytyczeniu drogi koniecznej w sytuacjach spornych decyduje odpowiedni sąd rejonowy.
Przy wytyczaniu nowej drogi należy uwzględnić potrzeby obu stron, ale trakt nie może być uciążliwy dla mieszkańców parceli obciążonej. Rekompensata za niedogodności związane z obecnością drogi może być wypłacana sąsiadowi miesięcznie lub rocznie. Jak wspominaliśmy, nie może ona też utrudniać właścicielowi dostępu do własnego terenu. Co ważne prawo służebności może być zniesione w momencie, gdy trasa przestanie być potrzebna lub wygasnąć, gdy z traktu nie korzysta się przez więcej niż 10 lat. Rozwiązanie porozumienia może nastąpić dzięki nowym inwestycjom lub powstaniu infrastruktury, która zapewnia danej nieruchomości inną drogę wyjazdową.