Wybór pokrycia dachowego zależeć powinien nie tylko od upodobań estetycznych, ale przede wszystkim od rodzaju konkretnego budynku, projektu i wykonania dachu. Może się bowiem okazać, że wybór tańszego materiału będzie w sumie większym wydatkiem, gdyż jego położenie wymaga dłuższej i bardziej precyzyjnej pracy z uwagi na konstrukcję więźby dachowej. Na szczęście – jest w czym wybierać.
Dachówka ceramiczna
Nadaje się do pokrycia dachów, których kąt nachylenia wynosi co najmniej 15 stopni. Cechuje ją wysoka odporność na często zmieniające się, charakterystyczne dla polskiego klimatu, warunki atmosferyczne, a trwałość wynosi kilkadziesiąt lat. Do tego materiał ten sprawnie odprowadza wodę zwiększając trwałość dachu, jest dobrym izolatorem akustycznym i termicznym. Możliwa jest ingerencja w dach w dowolnym momencie, np. wstawienie okna dachowego. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów w różnych wariantach kolorystycznych, o różnej powierzchni (matowej, błyszczącej). Największą, i zarazem jedyną wadą tego materiału jest jego wysoka cena.
Dachówka betonowa
Pokrywa się nią dachy o pochyleniu między 22 a 60 stopni. Jest mrozoodporna, sprawnie odprowadza wodę, cechuje ją również dobra izolacja termiczna i akustyczna. Podobnie jak w przypadku dachówek ceramicznych możliwa jest ingerencja w dach, ale w przeciwieństwie do nich materiał ten jest lżejszy. Mniejszy wybór modeli, wzorów i kolorów, cena również nie jest najniższa, są ponadto mniej estetyczne od ceramiki.
Blachodachówka
Stosuje się na dachy spadziste o kącie nachylenia 9-10 stopni. Jest to materiał stosunkowo tani, przy tym lekki – co powoduje, że musi zostać odpowiednio przymocowana by nie zerwał jej silniejszy wiatr. Nie poleca się do dachów o skomplikowanej więźbie – wtedy koszt położenia tego materiału może okazać się w sumie wyższy niż pokrycie go dachówkami.
Blacha falista
Materiał niedrogi i lekki, do stosowania na dachach o kącie nachylenia 9-10 stopni. Jest to jednak słaby izolator, zarówno termiczny i akustyczny, dlatego wymaga stosowania dodatkowych warstw izolacji.
Gont drewniany
Wykonuje się z drewna świerkowego, dębowego i modrzewiowego po uprzednim zaimpregnowaniu. Nadaje się do projektów z bardzo skomplikowanymi więźbami dachowymi. Jest to pokrycie lekkie, a przy tym dobrze zatrzymuje ciepło oraz ochrania wnętrze domu przed dźwiękami z zewnątrz. Aby długo służył i zachował swoje właściwości mimo surowych warunków klimatycznych należy go właściwie konserwować i impregnować.
Strzecha
Do dachów o kącie nachylenia powyżej 35 stopni. Jest to jeden z najstarszych materiałów stosowanych w budownictwie. Obecnie pokrywa się strzechę specjalnymi powłokami przeciwogniowymi, przez co można ją z powodzeniem stosować w nowoczesnym budownictwie. Doskonały regulator termiczny – zimą chroni dom przez utratą temperatury, latem natomiast przed przegrzaniem. Jest to wykończenie dość drogie i ciężkie, nadaje się więc wyłącznie do dachów z mocną i wytrzymałą konstrukcją więźby.
Decydując się na pokrycie dachowe, stawiałam przede wszystkim na trwałość materiału. Kolejną ważną sprawą było dla mnie znalezienie profesjonalnej firmy dekarskiej. Jak wiemy nawet najlepszy materiał, kiedy będzie nieprawidłowo położony, nie spełni swojej funkcji.