Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które różnią się sposobem funkcjonowania, wydajnością i ceną. Sprawność całego systemu zależy od budowy jego poszczególnych ogniw, czyli paneli. Wybierać możemy wśród kilku typów.
Panele monokrystaliczne – panele I typu
Zbudowane z ogniw krzemowych, cechują się najwyższą wydajnością sposób paneli fotowoltaicznych, która wynosi między 15 a 25%. Oznacza to, ile z padającej na nie energii słonecznej przetwarzane jest na energię elektryczną. Najczęściej występują w kolorze czarnym, a jeden panel zbudowany jest z cienkich, wielokątnych płytek. Z uwagi na taką budowę pomiędzy płytkami występują luki, przez co cała powierzchnia panelu nie jest wykorzystywana. Jest to dobry wybór dla instalacji o małej powierzchni, a także gdy wystawiona będzie na duże nasłonecznienie. To droższa opcja, jednak panele takie są rozwiązaniem trwalszym i dobrze znoszą surowe warunki atmosferyczne.
Panele polikrystaliczne – panele II typu
Są najpopularniejszych i najczęściej wybieranym rozwiązaniem. W porównaniu do paneli monokrystalicznych charakteryzują się niższym spadkiem mocy połączonym ze wzrostem temperatury. Ogniwa takie powstają z wielu kryształów krzemu, mają kształt kwadratu, a ich powierzchnia odbija światło i tworzy lśniącą powłokę. Ich sprawność jest mniejsza i wynosi 14-16%. W przeciwieństwie do paneli monokrystalicznych, budowa takich paneli pozwala wykorzystywać całą ich powierzchnię. Ich mniejsza wydajność powoduje, że instalacja taka musi zajmować większy obszar. Jednak ten rodzaj paneli lepiej sobie radzi podczas mniejszego nasłonecznienia, doskonale sprawdzą się więc w polskich warunkach klimatycznych. Jest to również rozwiązanie tańsze, a na rynku dostępne są modele wielu producentów.
Panele cienkowarstwowe – panele III typu
Do tego rodzaju ogniw należą panele wykonane z krzemu amorficznego, CdTe, CIS i CIGS. Jest to rozwiązanie droższe, o mniejszej żywotności. Są mniej wrażliwe na zmiany temperatur, przez co latem ich efektywność nie wzrasta gwałtownie. Średnio wynosi ona między 6 a 14%. Panele fotowoltaiczne z ogniw CIGS produkowane są z miedzi, indu, galanu, selenu, a ich nazwa pochodzi od nazw pierwiastków copper indium selenide (miedź, ind, selen). Wydajność tego rodzaju paneli wynosi do 14%, jednak posiadają wysoką zdolność do przetwarzania promieniowania rozproszonego. Jest to więc rozwiązanie, które sprawdzi się w Polsce, gdzie występuje duża ilość pochmurnych dni.