Domy prefabrykowane to rozwiązanie, które pozwala skrócić budowę do kilku miesięcy czy nawet tygodni. Na etapie planowania domu z gotowych modułów potrzebny jest projekt, materiały i wykonawca, który podejmie się budowy. Aby wybrać najlepszą firmę, warto skorzystać z kalkulatorów budowlanych, które porównują najlepsze oferty z okolicy.
Jak tworzy się dom z gotowych modułów?
Dużą zaletą stawiania domów z prefabrykatów jest możliwość budowy o dowolnej porze roku. Jedynie wylanie fundamentów wymaga sprzyjających warunków atmosferycznych. Moduły są dowożone z fabryki na miejsce budowy i montowane na bieżąco.
Rodzaje domów modułowych
Najpopularniejszym rodzajem domu prefabrykowanego jest konstrukcja szkieletowa oparta na materiałach stalowych bądź drewnianych. Wykorzystuje się je do tworzenia domków letniskowych lub zamieszkiwanych przez cały rok. Wyróżnia się wśród nich domy kanadyjskie, które dzięki znakomitej energooszczędności i atrakcyjnej cenie cieszą się coraz większą popularnością. Kolejną kategorią są domy z keramzytobetonu. Charakteryzują się błyskawicznym czasem montażu i umożliwiają tworzenie projektów o różnej kubaturze i w nietypowych rozmiarach. Można z nich tworzyć domy parterowe, z płaskim zadaszeniem lub typowe domki jednorodzinne. Dzięki specjalnej konstrukcji kompletne moduły są wyposażone w okna i instalację elektryczną. Wśród domów modułowych można wymienić domy drewniane z bali, wykonane z sezonowanego litego drewna, najczęściej z sosny.
Małowymiarowe rozwiązania z prefabrykatów
Dzięki najnowszym technologiom produkcyjnym stan surowy domu można osiągnąć bardzo szybko. Warto zapoznać się z kilkoma rozwiązaniami i ich możliwościami:
• panele PVC – stanowią szalunek gotowy do zalania zaprawą cementową. Tworzą elewację, która może być dodatkowo ocieplona w taki sam sposób jak tradycyjne domy.
• płyty zrębkocementowe – jest to połączenie drewnianych zrębków z cementem i szkłem wodnym, dzięki temu nie wymagają ocieplenia. Układa się je w środku i na zewnątrz domu oraz łączy klamrami.
• panele ze styropianu – posiadają dodatkowe zbrojenia, zwiększające sztywność konstrukcji. Dysponują dobrymi parametrami izolacyjnymi, nie wymagają stosowania mostków termicznych.
Projekty domów prefabrykowanych
Atrakcyjnym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu o budowie modułowej. Nie tylko zmniejsza koszt inwestycji, ale eliminuje czas, który byłby potrzebny na stworzenie nowego planu budowy. W razie potrzeby można zamówić indywidualny projekt domu.
Ceny domów modułowych
Ceny domów wykonanych z gotowych elementów mogą się różnić w zależności od producenta i wykorzystanych materiałów. Budowa domu w stanie surowym może kosztować od 1700 zł/mkw. dla konstrukcji keramzytobetonowej. Rozwiązania wymagające składanych elementów to koszt 700- 800 zł/mkw. Są to ceny orientacyjne, nieuwzględniające kosztów wykończenia, projektu i innych czynników.
Czy warto kupić dom z gotowych elementów?
Istotną zaletą domów w technologii modułowej jest szybki czas budowy w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Jednocześnie nie są to domy, w których może mieszkać kilka pokoleń. Zadowolą inwestorów, którzy marzą o domku za miastem bądź alternatywie dla domów murowanych.