Większość osób decyduje się na wykonywanie remontu wiosną lub latem. Niekiedy jednak okoliczności zmuszają do podjęcia prac zimową porą. Na jakie trudności można się wówczas natknąć?
Malowanie ścian
Przy niskich temperaturach lepiej unikać malowania ścian. Farba potrzebuje przewiewu powietrza, aby mogła spokojnie wyschnąć. Jeżeli na zewnątrz panuje mróz, trudno wyobrazić sobie otwieranie wszystkich okien w mieszkaniu. Z kolei bez przewiewu powierzchnie będą wysychały bardzo długo. Co więcej, jeżeli kładziemy na ściany farbę, gips lub inny preparat, należy liczyć się z tym, że chłoną one ogromne ilości wody. Jeżeli nie ma ona możliwości naturalnego odparowania, wniknie głęboko w ściany i może powstać zagrzybienie. Można w takich sytuacjach korzystać z osuszaczy powietrza i częściowo one pomagają. Warto jednak pamiętać, że zbyt szybkie schnięcie może doprowadzić do pękania i łuszczenia się farby. Należy wówczas zadbać o równomierne rozprowadzenie temperatury wewnątrz pomieszczenia.
Kwestie logistyczno-transportowe a materiały
Zasadniczą wadą prowadzenia remontu w okresie zimowym jest to, że dzień trwa znacznie krócej. Ekipy remontowe mogą więc poświęcić znacznie mniej czas na pracę, niż latem, chyba że pracują przy dobrym sztucznym oświetleniu. Nie wszyscy jednak oferują tego typu usługi, a nawet jeśli, to mogą być droższe. Pojawiają się również problemy z transportem niektórych materiałów. Przy przewożeniu drewnianych komponentów, takich jak elementy parkietu, schody czy listwy wykończeniowe, należy zaczekać z ich montażem, aż osiągną temperaturę otoczenia. Najlepiej zaczekać przynajmniej dwa dni – w przeciwnym razie podłoga może się wypaczać lub pękać.
Wykonywanie prac „suchych” zimą
Z kolei prace „suche” można wykonać zimą bez problemu. Można zabrać się za wymianę instalacji gazowej, elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej, montowanie płyt kartonowo – gipsowych lub ocieplanie powierzchni. Zimą bez problemu można również np. montować podwieszane sufity, instalować sanitariaty w łazience czy kłaść kable pod instalację elektryczną. W tym czasie warto także wykonać drobne prace instalatorskie – montowanie gniazdek elektrycznych i kontaktów, wieszanie żyrandoli.
Co się opłaca?
Zimą na pewno będzie łatwiej o wynajęcie ekipy remontowej. Firmy mają wtedy luźniejsze grafiki i są bardziej elastyczne. Często także w okresie zimowym markety budowlane zwalniając magazyny w oczekiwaniu na dostawę nowych partii materiałów oferują bardzo korzystne ceny na farby, płytki i materiały wykończeniowe. Należy jednak uważąć na składowanie materiałów wykończeniowych przez dłuższy czas w niskich temperaturach, np. w nieogrzewanym garażu – farby czy gładzie mogą ulec uszkodzeniu.
Prawidłowy wybór prac pozwoli zachować wolny czas na ciepłe miesiące, kiedy można w spokoju cieszyć się urlopem. Planując remont można więc wziąć pod uwagę cały rok, a nie jedynie okres wiosenno-letni. Pozwoli to uniknąć kumulacji dużych wydatków w jednym czasie i pomoże racjonalnie zaplanować działania.