Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne wciąż cieszą się sporą popularnością. Rok 2022 zakończył się bowiem kolejnym rekordem, bo liczba instalacji przekroczyła już 1 milion. Na koniec grudnia ich ilość wyniosła 1 213 571 szt. i w porównaniu do końca roku 2021 liczba ta była wyższa aż o 42%.
Zainteresowanie fotowoltaiką wciąż duże
Jak podaje URE w swoim najnowszym raporcie, liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce zwiększyła się o 353,5 tys. mikroinstalacji prosumenckich oraz o 3,8, tys. instalacji nieprosumenckich. Co prawda okres, kiedy instalacji przybywało w trzycyfrowym tempie mamy już najprawdopodobniej za sobą (lata 2019-2022), ale liczby wyraźnie pokazują, iż Polacy nadal chętnie inwestują w przydomowe elektrownie słoneczne. W trzycyfrowym tempie wciąż rośnie natomiast ilość energii elektrycznej wprowadzanej do sieci dystrybucyjnej przez mikroinstalacji. W 2022 r. do sieci wprowadzono łącznie niemal 5,8 TWh energii, tj. o ok. 110% więcej niż w roku 2021. Dane te potwierdzają, że to właśnie instalacje fotowoltaiczne będą odgrywały ogromną rolę w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, w której pożądane jest zarówno wytwarzanie, jak i zużywanie energii na poziomie lokalnym. Nie jednak ulega wątpliwości fakt, iż obecnie infrastruktura sieciowa nie jest jeszcze przygotowana do wprowadzania tak dużych mocy mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego, dlatego też wymaga ona pilnej renowacji.
Dotacje dodatkowym motorem
Zainteresowanie fotowoltaiką jest wysokie również ze względu na ilość dostępnych obecnie dotacji do instalacji fotowoltaicznych. Czwarta edycja programu „Mój Prąd” została już wprawdzie zakończona, ale jeszcze w kwietniu ruszyć ma jego piąta odsłona. Podobnie jak poprzednio, będzie można otrzymać dofinansowanie fotowoltaiki, ale też kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Wciąż można korzystać również z programu „Czyste Powietrze” czy odliczyć wydatek na instalację od dochodu w ramach ulgi termo modernizacyjnej. Ponadto na przełomie 2023 i 2024 r. ruszyć ma również program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców. Sfinansowany ma on zostać ze środków unijnych oraz krajowych.