Często można się spotkać z opinią, że duży pies nie nadaje się do mieszkania w bloku i że jeśli nie dysponujemy domem z ogrodem, możemy co najwyżej zdecydować się na yorka czy ratlerka. Jednak pogląd ten nie zawsze jest uzasadniony, a metraż nie jest najbardziej istotnym kryterium. Mieszkanie jest dla psa miejscem służącym głównie do spania i jedzenia – natomiast potrzebę ruchu i zabawy zaspokaja on na spacerach.
Ważniejsze od wielkości lokalu jest to, ile czasu możemy poświęcić psu. Nawet w największym metrażu pies będzie znudzony i nieszczęśliwy, jeśli będziemy go pozostawiali samego na cały dzień. Pies potrzebuje częstego kontaktu z człowiekiem, więc jeśli go tego pozbawimy, będzie sfrustrowany i nerwowy. Może stać się smutny i apatyczny albo agresywny. Dlatego pies, zarówno w dużym domu, jak i małym mieszkaniu, nie jest polecany osobom, które mieszkają same i spędzają w pracy po kilkanaście godzin na dobę. Lepiej decydować się na psa w sytuacji, gdy możemy mu zapewnić towarzystwo.
Wspomnieliśmy już o konieczności wyprowadzania psa na spacery. Dlatego ważna jest lokalizacja mieszkania w miejscu, które zapewnia taką możliwość – np. w pobliżu lasu, parku czy innej większej otwartej przestrzeni. Na niektórych nowych osiedlach spotyka się specjalnie wydzielone wybiegi dla psów. Niektóre rasy psów są szczególnie aktywne i energiczne, więc ten czynnik ma dla nich duże znaczenie. Jednak nawet psiaki typowo kanapowe też będą szczęśliwe, gdy będą mogły od czasu do czasu się wyszaleć.
Inna sprawa, którą należy wziąć pod uwagę, gdy w mieszkaniu przebywa pies, to sierść. Niektóre rasy gubią jej dużo, niektóre niewiele, ale trzeba się liczyć z tym, że zawsze trochę jej będzie. Dlatego trzeba się zaprzyjaźnić z odkurzaczem i lepiej nie kupować włochatych dywanów, w które sierść wbija się często w sposób niemożliwy do usunięcia.
Zwróćmy też uwagę na meble wypoczynkowe. Wiele osób, które planują wziąć lub dopiero co wzięły pod opiekę psa, zarzeka się, że nie będzie on miał wstępu na kanapę czy fotel. Jednak rzeczywistość szybko weryfikuje te założenia, zwłaszcza że gdy wychodzimy z domu, nigdy nie mamy pewności, czy zwierzak nie skorzysta z okazji i nie wyśpi się w naszym ulubionym fotelu. Dlatego meble wypoczynkowe muszą być łatwe do czyszczenia. Poleca się obicia skórzane i skóropodobne oraz z tkanin o ciasnym splocie – ani jasne, ani bardzo ciemne. Niektórzy właściciele zwierzaków całkiem na serio dobierają meble do koloru sierści, by jak najmniej było ją widać.
Co musimy zapewnić psu, by miał optymalne warunki w naszym mieszkaniu? Nawet jeśli liczymy się z tym, że będzie spał na kanapie, powinien mieć własne legowisko. W handlu można znaleźć wiele rodzajów legowisk, bardzo estetycznych i dających się łatwo dopasować do wystroju mieszkania. Oprócz tego potrzebne będą co najmniej dwie miski – jedna na wodę, druga na karmę. Jeśli bierzemy szczeniaka, musimy mu zapewnić coś do gryzienia – w sklepach zoologicznych można kupić specjalne zabawki do tego celu. W przeciwnym razie będzie się wyżywał na naszych meblach i butach.