Budownictwo należy do tych dziedzin, w których można realizować często śmiałe, nowatorskie koncepcje i rozwiązania. Projektując osiedla przyszłości, deweloperzy mogą wprowadzać najnowsze technologie, współgrające z założeniami integracji sąsiedzkiej. Co prawda ciężko jest przewidzieć tego rodzaju trendy i technologie, które będą w użyciu za parę, paręnaście czy parędziesiąt lat, lecz już dziś rynek pierwotny wykazuje pewien kierunek rozwoju.
Obecnie wprowadzane przez deweloperów technologie muszą wpisywać się w ideę tzw. „smart city”, czyli inteligentnego, użytecznego oraz dbającego o jakość życia społeczności lokalnej miasta. Osiedla budowane w przyszłości będą dalej podążać tym kierunkiem, a ich nadrzędnym celem będzie zapewnienie mieszkańcom komfortu, a także wysokiego standardu spędzania wolnego czasu.
Ekologia i samowystarczalność energetyczna
Wizja osiedli przyszłości prowadzi deweloperów do tworzenia kompleksów budynków, które są ekologiczne i samowystarczalne pod względem energetycznym oraz społecznym. Obecny rozwój rynku pierwotnego prowadzi do powstawania tzw. „miast w mieście”, które mają za zadanie zapewniać swoim mieszkańcom możliwość realizacji ich potrzeb, przez np. umiejscowienie na terenie osiedla podstawowych punktów handlowo-usługowych, szkół, przedszkoli, szkoły, siłowni, osiedlowego ośrodka kultury, terenów rekreacyjnych czy bibliotek.
Idea budownictwa ekologicznego wtargnęła na rynek pierwotny już jakiś czas temu, ale przyszłość również będzie do niej należała. Rozwiązania, które mają być wdrażane przez deweloperów mają pozwalać na ograniczenie konieczności poboru energii z zewnątrz. Stąd wykorzystywanie do budowy nowych mieszkań wysokiej klasy materiałów energooszczędnych, montowanie paneli słonecznych, a także coraz popularniejszych ogniw fotowoltanicznych lub pomp ciepła. Technologią przyszłości będzie na pewno technologia pasywna, która pozwala na odzyskiwanie ciepła.
Do łask mają powrócić na dużą skalę naturalne surowce, takie jak: glina, słoma, drewno czy cegła. Największą zaletą tych materiałów jest dobra termoregulacja, a zatem również mniejsze rachunki za ogrzewanie. Do wykończenia nowoczesnych budynków będą służyły naturalne materiały: drewno, pustaki ceramiczne, ekologiczne farby oraz płyty wiórowo-cementowe, które nie tylko estetycznie wyglądają, ale też będą zdrowsze dla mieszkańców oraz można je poddać recyklingowi. Bardzo ciekawym pomysłem wydaje się także montowanie zbiornika na wodę deszczową na terenie inwestycji, którą później będą podlewane tereny zielone.
Silne relacje międzysąsiedzkie
Nowoczesne podejście do organizowania osiedla, które sprowadza się do umiejscowienia budynków o różnej kubaturze (budynków wielorodzinnych, kameralnych budynków kilku mieszkaniowych, domów dwu lub jednorodzinnych), umożliwia naturalne nawiązywanie oraz pielęgnowanie relacji sąsiedzkich. Co też deweloperzy będą wdrażali również w przyszłości.