Każdy amator zieleni chciałby mieć na własność choć kawałeczek ziemi. Wiedzą to także współcześni deweloperzy, którzy nadal tworzą i wydzielają miejsce na tzw. ogródki lokatorskie. Zwykle, obok miejsc parkingowych, garaży czy komórek lokatorskich, tego rodzaju ogródki bądź tarasy należą do standardów inwestycji deweloperskich. Większość obecnych mieszkań na rynku deweloperskim znajdujących się na parterze posiada na wyłączność ogródki lokatorskie, które są dostępne z pokoi dziennych, zaś wszystkie mieszkania na pozostałych piętrach posiadają balkony (loggie), a mieszkania na ostatnim piętrze mają przestronne tarasy.
Posiadacze takich gruntów pod niewielki ogródek zobowiązani są do utrzymywania ładu przestrzennego w nim, gdyż administratorowi osiedla mieszkaniowego zależy na pięknej i wysokiej jakościowo przestrzeni. Nabywca, kupując mieszkanie, nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów przy zakupie lokalu na parterze z przynależącym do niego ogródkiem.
Metraż ogródków lokatorskich jest różny, waha się od kilkumetrowych do nawet kilkudziesięciometrowych.
Ogródki lokatorskie przynależą do mieszkań na parterze, co też ułatwia ich doglądanie. Zazwyczaj są one wydzielone z przestrzeni wspólnej drewnianymi ogrodzeniami lub żywopłotami.
Koszty związane z nabyciem oraz użytkowaniem ogródków lokatorskich są niewielkie. Właściciele lokali mieszkalnych, którym przysługują tego rodzaju ogródki (nabywcy mieszkań znajdujących się na parterze budynku) nabywają na czas nieograniczony ogródek zielony zlokalizowany na gruncie, przylegający na całej długości danego lokalu. Tylko właściciele lokum na parterze mają prawo do wyłącznego posiadania i korzystania z ogródka, za co też nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów. Jedynymi kosztami związanymi za użytkowanie gruntu przeznaczonego na ogródek lokatorski są wydatki na pielęgnację zieleni, a także coroczne wpłaty na konto wspólnoty mieszkaniowej kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni ogródka lokatorskiego i podatku od nieruchomości za 1 metr kwadratowy powierzchni działki. Warto pamiętać o tym, że zakazane jest prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej na wydzielonym terenie pod ogródek lokatorski.