Obecnie wciąż można zaobserwować sporą podaż nowych mieszkań, która spowodowana jest aktywnym popytem na nie. Stabilna sytuacja gospodarcza w naszym kraju zachęca deweloperów do nowych inwestycji w tym segmencie. Muszą się oni jednak sporo natrudzić, by ich propozycja mieszkaniowa wyróżniła się na tle innych. Stąd chęci deweloperów do tworzenia niestandardowych i oryginalnych projektów. Poniżej przyjrzymy się najbardziej nietypowym projektom osiedli, które powstały w Polsce i na świecie.
Nietuzinkowość, kreatywność i chęć wyróżnienia się – to było przyczyną do powołania do życia poniższych osiedli. Budynki są stawiane w stylu skandynawskim, z myślą o osobach starszych, w nawiązaniu do świata filmu czy po prostu z chęci ukazania czegoś z lotu ptaka (np. orła śląskiego, palmy).
Nietypowe osiedla na świecie
Architektów z Wielkiej Brytanii zainspirował kształt jajka, który uważany jest za najbardziej energooszczędną formę budynku zaczerpniętą z natury.
Na przedmieściach Paryża natomiast powstało bardzo oryginalne osiedle zwane potocznie kapustą, gdyż budynki tu powstałe oparte zostały na rzucie koła urozmaiconego tarasami podobnymi do połówek muszli.
Stany Zjednoczone, dokładnie stan Arizona, postawił na nietypowe rozwiązania architektoniczne, które mają zapewnić komfort najstarszym mieszkańcom miasta Sun City. Na tym osiedlu ulice mają się zamykać w kształcie koła, a każdy domek ma mieć niewielki ogródek.
Innymi zaskakującymi projektami osiedli mogą pochwalić się też Włosi (projekt osiedla o kształcie przypominającym rzymski akwedukt albo most) oraz Emiraty Arabskie (osiedle w Dubaju ma kształt palmy widocznej z lotu ptaka).
Nietypowe projekty osiedli w Polsce
We Wrocławiu powstają nowe osiedla, których wyróżnikiem stały się takie elementy jak elewacja frontowa przypominające taśmę filmową.
W Krakowie deweloper postawił na ogrody w stylu japońskim, które dekorować będą małe fontanny bądź wodospady.
W Lublinie i Gdańsku powstały osiedla w stylu skandynawskim, które charakteryzują się prostymi bryłami budynków, a także białymi, drewnianymi elementami elewacji.
Gliwice postanowiły postawić na osiedle z udogodnieniami dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Stolica naszego kraju skierowała swoją kreatywność w stronę Zachodu, a dokładnie Nowego Jorku, który zainspirował warszawskich projektantów i architektów do stworzenia osiedla składającego się z tzw. miniapartamentów z balkonem lub tarasem w myśl idei budowania niewielkich oraz tanich mieszkań kompaktowych.
Innymi pomysłami polskich architektów i deweloperów są też osiedla w stylu art deco czy te złożone z przerobionych na bloki mieszkalne starych loftów.
Większość nietuzinkowych osiedli, które powstały lub powstają w Polsce i za granicą to eksperymenty projektowe, mający na celu zaspokojenie współczesnych potrzeb mieszkaniowych. Te, które poparte są praktycznością, energooszczędnością i udogodnieniami na pewno zyskają poparcie u klientów deweloperów.