Łazienka w stylu retro

PlusONE/bigstockphoto.com

Minimalistyczne, ascetyczne wnętrza zdążyły się już niektórym znudzić. Dlatego pojawiają się alternatywy, do których należy styl retro. Od kilku lat obserwujemy powrót mody na wzornictwo z minionych dekad, a także na poszukiwanie przedmiotów unikatowych, których nie można znaleźć w pierwszym lepszym sklepie.

Łazienka, tak jak wszystkie inne pomieszczenia, również może mieć wygląd inspirowany dawnymi czasami. Najbardziej stylowe są łazienki znajdujące się w starych domach o szczególnym klimacie – np. w kamienicach. Pomieszczenia takie są zwykle wyższe i bardziej przestrzenne niż w nowych budynkach, więc dają duże możliwości aranżacyjne. Jednak do łazienki w bloku też możemy wprowadzić elementy stylu retro.

Pojęcie „retro” jest bardzo szerokie – może ono obejmować zarówno wnętrza bardzo ozdobne (niemal pałacowe, z barokowym przepychem) jak i dość proste, inspirowane niezbyt odległą przeszłością. Należy jednak zachować spójność, choć można np. połączyć prostą, uniwersalną ceramikę z bardzo dekoracyjnymi meblami i dodatkami.

Ciekawym elementem retro jest wanna wolnostojąca na ozdobnych nóżkach. Jednak taka wanna jest polecana raczej do większych wnętrz ze względu na to, że zajmuje sporo miejsca. Jeśli chodzi o umywalki, typowe dla stylu retro są te wpuszczane w blaty, zwłaszcza drewniane. Sam blat może być rzeźbiony, postarzany czy stylizowany na toaletkę. W niektórych aranżacjach wykorzystuje się do tego celu meble z odzysku, np. stoliki od przedwojennych maszyn do szycia, stare szafki nocne czy właśnie toaletki. Baterie mają zwykle tradycyjny wygląd – dwa pokrętła – i mogą być mosiężne, miedziane czy niklowane. Można także pokusić się o zamontowanie stylizowanej miski ustępowej z górnopłukiem.

Płytki mogą być ozdobne, przypominające zabytkowe kafle, a w wersji bardziej luksusowej można wyłożyć ściany i podłogi marmurem. Jeśli wolimy prostszy styl, nawiązujący do lat międzywojennych, możemy położyć czarno-białe płytki – np. w formie szachownicy. Inną opcją są łazienki z minimalną ilością płytek – tylko na podłodze i w miejscach mających bezpośredni kontakt z wodą (przy samej wannie lub natrysku), a także w drewnie (oczywiście odpowiednio zabezpieczonym przed wilgocią).

Bardzo ważne są dodatki. Nawet jeśli dysponujemy małym metrażem i nie możemy sobie pozwolić na niektóre rozwiązania zaproponowane powyżej, już samo wprowadzenie dodatków może nadać naszej łazience charakter retro. Mogą to być np. wspomniane już baterie o tradycyjnym wzornictwie; ozdobne kinkiety; lustra w dekoracyjnych ramach; ozdobne flakony i słoiczki na kosmetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *