Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy to grupa, która ma największe problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Banki nie patrzą na przedsiębiorców przychylnym okiem. Nie ma znaczenia czy bank ma do czynienia z jednoosobową firmą, czy z dużym przedsiębiorstwem.

Banki stawiają wiele wymogów osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Większość banków dopiero po roku od założenia firmy jest chętna do rozpatrywania wniosków przedsiębiorców. Wiele banków wymaga jednak jeszcze dłuższego okresu prowadzenia działalności. Dopiero wówczas bank jest skory do udzielenia kredytu. Bank musi się upewnić, że przedsiębiorca ma szansę na funkcjonowanie i będzie w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązania.

maxyustas/bigstockphoto.com

Bankiem, w którym działalność można prowadzić tylko od 6 miesięcy jest Raiffeisen Polbank. Banki, które wymagają od klienta 12 miesięcznego okresu prowadzenia firmy to BGŻ, BNP Paribas, BOŚ, BZ WBK, Getin Banku, ING, Nordea Banku, PKO BP oraz Pekao SA. Po dwóch latach prowadzenia działalności przedsiębiorca może otrzymać taki kredyt w bankach takich jak Bank Pocztowy, Citi Handlowy, Eurobank, mBank, Multibank oraz Millennium. W Deutsche Banku trzeba się wykazać aż trzydziestomiesięcznym stażem firmy. Najbardziej restrykcyjnym bankiem pod tym względem jest Credit Agricole. Tam klient musi prowadzić działalność od co najmniej 5 lat.

Niektóre banki dopuszczają krótszy okres prowadzenia firmy w przypadku, jeśli przedsiębiorca kontynuuje wcześniejszą działalność realizowaną w formie umowy o pracę z innym podmiotem gospodarczym. Dotyczy to w większości osób, które dokonały samozatrudnienia. Osoby te mają większą szansę na otrzymanie kredytu, gdyż wedle banku są dobrze rokującymi kredytobiorcami.

Przedsiębiorcy mają także problem z wyliczaniem przez banki dochodu, jaki jest ujmowany w analizie. Banki różnie podchodzą do tych analiz. W przypadku działalności badany jest znacznie dłuższy okres niż w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę. Najczęściej wylicza się średni dochód na podstawie danych za miniony rok oraz rok bieżący. Czasem bada się tylko ostatnich dwanaście miesięcy. Badane jest także tak zwana stabilność. Różnice w dochodach nie mogą mieć znaczących różnic i odbiegać od średniej. Dopuszczalne odchylenia są z reguły do 30% w stosunku do średniej.

Bardzo ważne dla banków jest także to, czy zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są regulowane terminowo przez przedsiębiorcę. Większość banków weryfikuje dokumenty związane z tymi należnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *