Schody kręcone nazywane niekiedy schodami krętymi lub spiralnymi są doskonałym rozwiązaniem w przestrzeniach, gdzie nie ma miejsca na inny typ schodów. Często są bardzo atrakcyjne wizualnie. Z drugiej strony bywają strome i czasem również dość niebezpieczne. Jakie są ich największe zalety i wady? Kiedy są najlepszym rozwiązaniem? Co warto na ich temat wiedzieć?
Schody kręcone najczęściej mają średnicę w zakresie od 130 do 200 centymetrów. Bywają jednak przypadki, gdy jest ona jeszcze mniejsza. Dlatego też niekiedy schody tego typu powstają nie na rzucie okręgu, a kwadratu. Stopnie mają kształt trójkątny, przymocowane są do ściany nośnej (najczęstsze rozwiązanie), która otacza schody, bądź do słupa znajdującego się w środku otworu w stropie. Słup wykonywany jest z drewna bądź stali. Niekiedy się go muruje. W przypadku słupa drewnianego czy murowanego stopnie mogą nie być wpuszczone, co przekłada się na większą stabilność schodów. Montaż polega na odpowiednim umocowaniu słupa i zamontowaniu wokół niego kolejnych stopni. Każdy kolejny stopień musi być dodatkowo przesunięty wobec poprzedniego.
Schody kręcone produkowane są w bardzo szerokiej gamie modeli. Na rynku spotkać można modele drewniane, metalowe, murowane czy kamienne. Są dostępne również w wielu opcjach pod kątem funkcjonalności, kolorystyki czy stylistyki. Pasują do wielu pomieszczeń, zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. W przypadku schodów będących częścią salonu, kluczem do sukcesu są odpowiednio zaprojektowane stopnie oraz balustrady, które są elementami najbardziej rzucającymi się w oczy. Mogą być one utrzymane w stylu minimalistycznym np. nawiązującym do modnej stylistyki skandynawskiej bądź klasycznym, który sprawdza się w większości pomieszczeń.
Schody kręcone mają wiele różnych zastosowań. Zwykle wykorzystywane są w domach prywatnych, ale sprawdzają się również w budynkach firmowych oraz budynkach użyteczności publicznej. Niekiedy pełnią także rolę schodów ewakuacyjnych, a nawet łączą ze sobą dwa poziomy galerii handlowej, warsztatu produkcyjnego, zakładu usługowego czy warsztatu. W domach prowadzą najczęściej na wyższą kondygnację czy antresolę.
Schody kręcone służą tylko do wchodzenia i schodzenia. Niestety nie można nimi wnosić cięższych przedmiotów czy mebli. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania, zwłaszcza w sytuacji, gdy na piętro prowadzić mają jedynie schody tego typu. Wówczas należy zastanowić się nad inną drogą transportu na dany poziom wyposażenia. W praktyce nie jest to wcale takie proste do wykonania.
Schody kręcone są więc swego rodzaju kompromisem pomiędzy brakiem miejsca, a koniecznością połączenia dwóch lub większej ilości kondygnacji w budynku. Schody kręcone mają wiele wad, ale warto niekiedy iść na pewne ustępstwa, zwłaszcza gdy w budynku nie ma wiele miejsca. Na rynku wybór jest bardzo duży, że bez problemu można znaleźć schody kręcone, które jednocześnie spełnią swoje funkcje estetyczne i nie tylko.