Czy wiesz, ile kosztuje utrzymanie domu w Polsce w porównaniu do USA? Ostatnie lata pokazały, że koszty gwałtownie rosną zarówno u nas, jak i w Stanach Zjednoczonych. Ogromny wpływ miała na to pandemia, jak i wojna na Ukrainie. Jakie są konkretnie koszty utrzymania domu w USA i w Polsce i co konkretnie spowodowało wzrost wydatków?
Jakie są koszty utrzymania domu w USA?
Według danych z portalu Bankrate przytoczonych przez FXMAG przeciętny roczny koszt utrzymania domu jednorodzinnego w USA, nie licząc rat kredytu hipotecznego, wyniósł w marcu 18 118 USD. To o 26% więcej niż cztery lata wcześniej — przekłada się to na dodatkowe 1 510 USD miesięcznie. Jak się okazuję, największy wpływ na wzrost wydatków miały wyższe rachunki za prąd i inne media, a także wzrost kosztów ubezpieczenia i remontów.
Jeff Ostrowski z portalu Bankrate zauważa, że wielu właścicieli domów jest zaskoczonych, jak duże są te wydatki. Dopiero wtedy, kiedy ktoś staje się właścicielem domu, faktycznie przekonuje się, ile pieniędzy musi przeznaczyć na utrzymanie nieruchomości każdego miesiąca, i najczęściej jest to niemiła niespodzianka.
Co ciekawe, największe wzrosty kosztów utrzymania domów zanotowano w stanie Utah (44%), Idaho (39%) i na Hawajach (38%). Najmniej wzrosły natomiast koszty na Alasce i w Teksasie (14%). Przeciętnie najtaniej za utrzymanie domu wyda się w stanie Kentucky (11 559 USD rocznie), a najdrożej na Hawajach (29 015 USD rocznie).
A jak to wygląda w Polsce? W Polsce, jak wynika z obliczeń portalu RynekPierwotny.pl, koszty utrzymania domu wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dwóch lat. Największy wpływ na to miała pandemia oraz wojna na Ukrainie. Trzeba też wspomnieć o podwyżkach cen energii elektrycznych czy gazu, które mogą jeszcze bardziej pogorszyć tę sytuację.
Od marca 2022 r. do marca 2024 r. koszty użytkowania mieszkań i domów wzrosły średnio o 20%. W okresie od marca 2023 do marca 2024 wzrost wyniósł tylko 1,3%, ale rok wcześniej było to aż 21,2%.
W naszym kraju największe podwyżki dotknęły ceny energii, które wzrosły o 51,3% w ciągu dwóch lat. Starsze budynki w Polsce są szczególnie energochłonne, co zwiększa koszty. Ciekawostką jest, że w ostatnim roku usługi kanalizacyjne podrożały o 9,7%, a opał staniał o 16,1%. W dłuższym okresie od marca 2022 r. do marca 2024 r. materiał opałowy podrożał o około 11%.
Porównanie kosztów w Polsce i w USA
Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych najwięcej płaci się za media, ubezpieczenia i remonty, w Polsce głównym wyzwaniem są koszty energii. Spowodowane jest to kilkoma kwestiami. W USA domy są często większe i bardziej rozbudowane, przez co koszty ubezpieczeń i konserwacji są większe. Z kolei w Polsce wiele domów jest starszych i mniej energooszczędnych, co powoduje, że koszty ogrzewania i prądu są znacznie wyższe.
Co więcej, różnice w systemach podatkowych i regulacjach również wpływają na koszty utrzymania domów. W USA podatki od nieruchomości mogą być znacznie wyższe w zależności od stanu, podczas gdy w naszym kraju są one bardziej jednolite, ale mimo to stanowią istotny wydatek.