Zjawisko, jakim jest korozja biologiczna, to problem nie tylko starych domów, ale również nowych mieszkań. Jej efektem są namnażające się w pomieszczeniach pleśnie i grzyby, które są bardzo groźne dla zdrowia i mogą być przyczyną wielu groźnych chorób, np. alergii, chorób układu oddechowego czy uszkodzeń wątroby i nerek. By zapobiec ich powstawaniu, należy podjąć określone kroki w kierunku zapobiegania i zwalczania korozji biologicznej wewnątrz budynku.
Skąd biorą się problemy z korozją?
Przyczyną powstania korozji biologicznej jest działanie wilgoci. Nadmiernie zawilgocone powietrze to natomiast efekt wywołany różnymi czynnikami, m.in. błędami na etapie projektowania i budowy domu, niską izolacyjnością ścian lub nieodpowiednią eksploatacją, przejawiającą się najczęściej niedostateczną wentylacją pomieszczeń. Grzyby i pleśń mają bardzo niskie wymagania i duże możliwości adaptacji, dlatego mogą się rozwinąć na każdym podłożu. Potrzebują do tego wilgotności powyżej 60%, temperatury ok. 25-30 stopni Celsjusza i zakwaszonego podłoża. Pierwszym sygnałem, który wieści rychłe problemy z korozją w mieszkaniu, jest utrzymujący się w nim, mimo wietrzenia, stęchły zapach. Po jakimś czasie w miejscu występowania korozji pojawiają się plamy, następnie spękania na ścianie.
Jak zwalczać korozję?
By nie dopuścić do powstania pleśni i grzybów, należy przede wszystkim dbać o regularne wietrzenie pomieszczenia, jak również o to, by było ono odpowiednio dogrzane. Jeśli mimo tego, w pomieszczeniu pojawiły się oznaki korozji, należy je w pierwszej kolejności usunąć. W zależności od tego, jak bardzo ściany zostały zaatakowane przez korozję, wskazane jest umycie ich szorstką szczotką, albo, przy poważniejszym zainfekowaniu, skuwanie tynku. Należy jednak pamiętać, że usunięcie wykwitów z powierzchni ściany nie rozwiąże problemu. By skutecznie pozbyć się pleśni i grzybów, należy zlokalizować i usunąć przyczynę ich powstania. Oprócz niedostatecznej wentylacji, korozję bardzo często powoduje woda, która dostaje się do wnętrza pomieszczenia, np., wskutek uszkodzonej rynny, nieszczelnego dachu lub innej wady konstrukcyjnej. W takiej sytuacji konieczne jest bezzwłoczne usunięcie usterki.