Tylko w pierwszych czterech miesiącach programu Bezpieczny Kredyt 2% do PKO Banku Polskiego wpłynęło 38 tys. wniosków. Centrum Analiz Banku Polskiego opublikowało raport, dotyczący kredytobiorców, ich wieku, miejsca zamieszkania, dochodów, czy zakupu nieruchomości dokonują sami, czy wraz z partnerem, oraz jak rządowy program wpłynął na ich wybory mieszkaniowe. Okazuje się, że największymi beneficjentami programu są osoby młode z nadprzeciętnymi dochodami, wkraczające właśnie w samodzielne, dorosłe życie.
Największe wsparcie dla singli z dużych miast
Ograniczenia wiekowe Bezpiecznego Kredytu (45 lat dla singla lub dla młodszej osoby w parze) oraz wymóg nieposiadania dotychczas własnego mieszkania przyczyniły się do odmłodzenia grupy wnioskującej o kredyt. Okazuje się, że średni wiek starających się o kredyt z rządowym dofinansowaniem to nieco ponad 30 lat, czyli aż o 8 lat mniej w porównaniu do pozostałych kredytów mieszkaniowych. 84% to osoby dopiero rozpoczynające swoje dorosłe życie (20-34 lata). W grupie tej aż 45% stanowią osoby w wieku od 25 do 29 lat.
Okazuje się, że program cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród osób wnioskujących indywidualnie, gdyż odsetek wniosków z ich udziałem jest niemal 3-krotnie większy niż w przypadku pozostałych kredytów hipotecznych. Najwięcej zainteresowanych w tej grupie zamieszkuje większe aglomeracje miejskie (74%). W 6 największych miastach udział singli starających się o kredyt z rządową dopłatą jest niemal 2-krotnie wyższy w porównaniu do innych kredytów. Natomiast ich udział maleje wraz z wielkością miejscowości, gdzie najmniejszy jest on w społeczności zamieszkującej tereny wiejskie.
Single kupują mieszkania, rodziny interesują się domami
Z danych w raporcie widać wyraźnie różnice w indywidualnych preferencjach singli i par. Otóż osoby wnioskujące o kredyt indywidualnie, w znacznej większości zainteresowane są kupnem mieszkania. Natomiast pary zdecydowanie preferują domy jednorodzinne. Potrzeba przestrzeni rośnie proporcjonalnie do ilości osób w gospodarstwie domowym. Wynika z tego, że przy udziale Bezpiecznego Kredytu 2% kupuje się nieruchomości głównie z przeznaczeniem na użytek własny.
Bezpieczny Kredyt 2% wspiera osoby o niższych dochodach
Rządowy program wpłynął pozytywnie na zdolność kredytową wielu osób. W efekcie o kredyt starać mogą się osoby o niższym dochodzie niż dochód osób starających się o inne kredyty, choć należy dodać, iż wciąż są to dochody ponadprzeciętne. W przypadku 2/3 wniosków wykazany dochód netto, czyli w przeliczeniu na liczbę osób wnioskujących, pochodzi z przedziału 4-8 tys. zł. W porównaniu do innych kredytów, wniosków z takimi dochodami jest o 1/3 mniej. Natomiast wśród starających się o Bezpieczny Kredyt 2%, niemal 3-krotnie mniejsza jest grupa osób z dochodami powyżej 9 tys. zł na osobę netto.
Zwiększoną dostępność mieszkań kredytowanych z rządowymi dopłatami odnotowano we wszystkich grupach miejscowości pod względem liczby mieszkańców, w największym stopniu w 6 największych aglomeracjach. Największy wzrost dostępności ze względu na dochód zaobserwowano w Warszawie, a najmniejszy w Łodzi ze względu na najniższą medianę dochodów.
Ponadto beneficjenci Bezpiecznego Kredytu mogą pozwolić sobie na droższe nieruchomości w stosunku do swoich dochodów w porównaniu z innymi kredytobiorcami.