Jak wykończyć ściany?

Yastremska/bigstockphoto.com

Sposób wykończenia ścian zależy nie tylko od naszych upodobań i reszty wystroju, lecz także od funkcji pomieszczenia i panujących w nim warunków, np. temperatury, wilgotności i narażenia ścian na brud. Warto mieć to na uwadze, gdy planujemy malowanie, tapetowanie bądź kładzenie płytek.

Jednym z najbardziej popularnych i tradycyjnych sposobów wykończenia ścian jest malowanie farbą. W porównaniu do innych, jest to metoda dość tania, a przy tym łatwa. Jeśli ściany nie wymagają otynkowania czy wyrównania, może to zrobić praktycznie każdy, bez specjalistycznej wiedzy i potrzeby korzystania z fachowych narzędzi. Ogromny wybór farb dostępnych na rynku daje mnóstwo możliwości. Dzięki ofercie farb z mieszalnika można uzyskać setki kolorów i dopasować je do dowolnej aranżacji. Dostępne są także różne faktury – matowe, błyszczące, satynowe bądź strukturalne. Nowoczesne farby nadają się także do zadań specjalnych – mogą np. chronić przed wilgocią i pleśnią, a także tworzyć powierzchnię tablicową, po której można pisać kredą.

Tapety obecnie dają znacznie więcej możliwości niż kiedyś, gdy były głównie papierowe. Współczesne tapety winylowe czy fizelinowe są też łatwiejsze w obsłudze, gdyż klejem smarujemy nie paski tapety (co wymaga miejsca na podłodze i trudno się przy tym nie pobrudzić), lecz ścianę. Wróciła również moda na fototapety, które obecnie są lepszej jakości i bardziej estetyczne niż w latach 90. Tapety mogą być również wodoodporne, przez co z powodzeniem nadają się także do kuchni i łazienek.

Od kilku lat, na fali popularności stylu loftowego i industrialnego, modne jest eksponowanie cegły na ścianach. Cegła sprawdza się zarówno w salonach, sypialniach, jak i kuchniach czy łazienkach, chioć w tych ostatnich pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania, by nie rozwijały się w niej pleśnie i grzyby. Nieraz też w budynkach, które nie są z cegieł, stosuje się różnego rodzaju okładziny, które mają je imitować. Tu jednak warto się zastanowić, czy takie wykończenie przetrwa próbę czasu i czy za pewien czas nie będziemy na nie patrzeć jak na meblościanki z lat 80.

Beton architektoniczny to również charakterystyczny element modnego stylu industrialnego. Stosuje się go raczej we wnętrzach przestrzenych i dość wysokich; w małych może nieco przytłaczać, chyba że wystąpi jako akcent.

 

Szkło na ścianie ostatnio często występuje w formie paneli. Są one zwykle umieszczane w kuchniach nad blatem jako zabezpieczenie przed zabrudzeniem i zatłuszczeniem, gdyż są łatwe w myciu. Szkło takie jest też zwykle hartowane, więc odporne na wysoką temperaturę. Daje też duże możliwości aranżacyjne, gdyż można na nim nadrukować praktycznie dowolny wzór.

Inną formą wykorzystania szkła są luksfery. Przepuszczają one światło, a zarazem nie są tak przezroczyste jak zwykłe szyby. Jest to pożądane w pomieszczeniach takich jak łazienki, gdzie często nie ma okien, a ważna jest prywatność. Ścianki z luksferów sprawdzają się też w miejscach, gdzie potrzebne jest wyodrębnienie części funkcjonalnych pomieszczenia, a zarazem niepożądane jest wizualne ograniczanie przestrzeni.

Płytki ceramiczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ważna jest ochrona ściany przed wilgocią i gdzie narażona jest ona na silne zabrudzenia – zwłaszcza tłuste plamy. Dlatego płytki kładzie się przeważnie w łazienkach i kuchniach. Mamy praktycznie nieograniczony wybór kolorów, wzorów i faktur, a także kształty nie ograniczające się do klasycznych kwadratów czy prostokątów (ostatnio popularność zdobyły płytki sześciokątne i trójkątne).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *