Mobilny dom to tańsza alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Chociaż takie konstrukcje kojarzą się głównie z nieruchomościami sezonowymi, nabyć można również dom przystosowany do całorocznego zamieszkania.
Jaki dom mobilny wybrać?
Wyposażone w łazienkę, ogrzewanie, oraz niezbędne instalacje domy mobilne o powierzchni od 20 do 50 metrów są odpowiednie zarówno do sezonowego, jak i całorocznego użytku. Posiadają konstrukcję podwoziowo-kołową, dzięki czemu możliwy jest ich transport, a po dostarczeniu postawienie na podstawie, np. bloczkach.
Inny rodzaj domków to domki holenderskie, czyli konstrukcje umieszczane na kołach. Nie spełniają jednak wymogów prawa ruchu drogowego oraz nie posiadają tablic rejestracyjnych, a tym samym nie mogą poruszać się po drogach. W takiej sytuacji konstrukcje można samodzielnie przesuwać jedynie w obrębie działki. Domek na kółkach nie jest trwale związany z terenem, z tego powodu jego postawienie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczająca jest zgoda Starostwa Powiatowego.
Inne dostępne typy domów mobilnych to barki mieszkalne oraz konstrukcje wykonane z kontenerów morskich.
Jak kupić dom mobilny?
Najpopularniejszym sposobem na kupno domu mobilnego jest Internet. Na stronach ogłoszeniowych znaleźć można oferty zarówno producentów, jak i osób prywatnych. Kupno nowego obiektu umożliwia przystosowanie go do własnych potrzeb. Wybierając dom używany, warto natomiast skorzystać z usług fachowca, który sprawdzi ewentualne usterki i oceni stan konstrukcji oraz instalacji. W każdym przypadku przed sfinalizowaniem transakcji warto obejrzeć lokum osobiście. Szczególną uwagę zwrócić należy na materiały, z jakich wykonany jest dom. W przypadku, gdy obiekt służyć ma całorocznemu zamieszkaniu, powinien być wyposażony w podwójne okna, grzejniki, zaizolowane doprowadzenie wody oraz odpowiednie docieplenie i izolację termiczną.
Ile kosztują domki mobilne?
Postawienie domku mobilnego jest zdecydowanie tańsze niż budowa tradycyjnej konstrukcji. Cena domu zależy od jego metrażu oraz wyposażenia. Najtańsze są obiekty używane, których cena oscyluje między 15 a 40 tysięcy złotych. W tej cenie nabyć można obiekty o powierzchni od 20 do 40 metrów. Za 30-40 tysięcy bezpośrednio od producenta nabyć można domek o powierzchni 20-30 metrów kwadratowych. Za obiekt o powierzchni 50 metrów zapłacić należy natomiast od 100 do 130 tysięcy złotych. Niektórzy producenci oferują możliwość łączenia domków między sobą, dzięki czemu uzyskać można lokum o powierzchni 120 metrów. Do ceny konstrukcji doliczyć należy najczęściej m.in. koszt transportu, rozładunku, podłączenia przyłączy elektrycznej oraz wodnokanalizacyjnej, oraz przygotowanie podłoża.
Warto wiedzieć, że w przypadku domu na kołach nie jest konieczne również posiadanie własności gruntu. Nieruchomość nie jest trwałe związana z działką, dzięki czemu wystarczająca jest umowa dzierżawy terenu.