Przed rozpoczęciem budowy domu trzeba zdecydować się na konkretny projekt budynku. Powinien być on przede wszystkim funkcjonalny, aby przestrzeń wewnątrz była jak najlepiej zagospodarowana, a codzienne życie – wygodne.
Budynek jednorodzinny daje możliwości, których brak w mieszkaniu z uwagi na mniejszą powierzchnię. Poza pojedynczymi, zamkniętymi pokojami, można w nim w prosty sposób zorganizować wspólną przestrzeń, która będzie idealna do wypoczynku oraz codziennego funkcjonowania.
Dobrze by było, aby pomieszczenie to było nasłonecznione przez większość dnia. Aby osiągnąć ten efekt, projekt powinien uwzględniać usytuowanie okien na słoneczną część działki. Ponadto warto zdecydować się na duże okna, przez które będzie wpadało więcej światła słonecznego. Jest to rozwiązanie, które pozwoli ponadto na zaoszczędzenie energii, ponieważ pokój będzie ogrzewany ciepłem z zewnątrz. Odpowiednie umiejscowienie pomieszczeń względem stron świata pozwala na zaoszczędzenie nawet 1/5 energii niezbędnej do ogrzania domu. Salon i jadalnia mogą być przy tym zorganizowane w ramach jednej, otwartej przestrzeni. Pomieszczenia gospodarcze, czy takie, w których nie przewidujemy okien, warto umiejscowić od północnej lub północno-zachodniej stronie domu, która jest najmniej nasłoneczniona.
Kuchnia może być otwarta na salon i z nim połączona, albo stanowić oddzielne, zamknięte pomieszczenie. Dobrze jest ją usytuować po stronie innej niż południowa, aby nie nagrzewała się dodatkowo od słońca, ponieważ temperatura w kuchni i tak szybko się podnosi podczas gotowania. Ponieważ w tym pomieszczeniu spędza się sporo czasu, warto rozważyć umiejscowienie jej w okolicach drzwi wejściowych, aby można było stamtąd obserwować osoby wchodzące do domu. Kuchnia otwarta na salon jest rozwiązaniem zgodnym z nowoczesnymi trendami w projektowaniu wnętrz i powoduje, że przestrzeń staje się optycznie większa.
Nowoczesny dom to również przestronny taras, który w miesiącach wiosenno-letnich będzie przedłużeniem salonu. Dobrze by było więc, aby prowadziły do niego duże, szklane drzwi, najlepiej obustronnie otwierane.
Dom można podzielić na dwie główne strefy – dzienną i nocną. Pierwsza może stanowić część otwartą, w której umieszcza się kuchnię, jadalnię i salon. W pobliżu powinna znajdować się toaleta, ewentualnie inne pomieszczenia, jak pokój dla gości czy gabinet. Jest to część domu, w której toczy się dzienne życie, ale jednocześnie zaprasza się gości, nie krępując tym samym domowników, którzy chcą spędzić czas w zaciszu sypialni. Strefa nocna natomiast jest odizolowana, ma zapewniać prywatność. Tutaj umieszcza się sypialnie, pokoje dla dzieci, garderobę, schowki oraz dużą łazienkę. Coraz większą popularnością cieszy się wydzielanie w tej strefie tzw. master bedroom, czyli dużej sypialni dla rodziców, w której wydzielono prywatną łazienkę, a czasem również garderobę.
Jeśli przestrzeń budynku to umożliwia, dobrze jest wydzielić jeszcze jedną strefę gospodarcza, w której znajdować się będzie pralnia, kotłownia czy spiżarnia, albo pomieszczenie rekreacyjne, jak sauna czy pokój gier.