Kupno domu czy mieszkania to zawsze spory wydatek. Niezależnie od tego, czy kupujemy je ze środków własnych, czy decydujemy się skorzystać z pożyczki hipotecznej. Często jednak wydatki nie kończą się na tym etapie. Ważnym krokiem jest przecież urządzenie nowego lokalu pod swoje potrzeby. Szczególnie jeśli wnętrze wymaga odświeżenia czy remontu. Sprawdźmy, o czym pamiętać w takiej sytuacji i gdzie możemy poszukać oszczędności. Oto kilka sposobów na to, jak niedrogo wykończyć dom.
Pierwszy krok to ustalenie budżetu
Zanim weźmiemy się za konkretne prace, warto szczegółowo zaplanować całość i odpowiednio rozlokować środki, a także zarezerwować czas. Gdzie szukasz materiałów? Najlepiej sprawdzić w okolicznych marketach i składach budowlanych. Warto poświęcić na to trochę energii i rozejrzeć się za okazjami, ponieważ ceny materiałów mogą się znacznie różnić w zależności od dnia i lokalizacji.
Na czym możemy najwięcej zaoszczędzić?
Rzeczą, która może pochłonąć sporo gotówki, a której nie zawsze będziemy potrzebować, jest projekt. W większości przypadków możemy wykonać pracę albo samodzielnie, albo skorzystajmy z darmowych usług tego typu. Pomoc w projekcie konkretnych pomieszczeń możemy uzyskać w sklepach z meblami. Często gdy kupujemy zestaw, projekt jest wykonywany dodatkowo bezpłatnie. Inspiracji i praktycznych porad możemy z kolei poszukać w internecie.
Znaczną sumę będziemy także mogli zaoszczędzić podczas dobierania produktów do wykończenia podłogi. Jak to zrobić? Dobrym wyjściem jest ograniczenie liczby materiałów. Nie tylko ułatwi to same zakupy pod względem logistycznym, ale pomoże też powalczyć o lepszą cenę jednostkową. Oczywiście podobnie jak w przypadku projektu tańsze będą posadzki do samodzielnego ułożenia. Przy dobrym doborze paneli czy wykładziny możemy zmieścić się w kwocie około 20 zł za metr kwadratowy. Możemy też zdecydować się na zamówienie materiałów razem z usługą. Daje nam to możliwość wynegocjowania zniżki rzędu nawet kilkunastu procent. Warto pamiętać także o tym, że materiały drugiego gatunku bywają znacznie tańsze, ale wcale nie oznacza to, że są mniej wytrzymałe. Ich ceny zależą od wielu czynników, na przykład łatwości pozyskania w danym okresie.
Gdzie jeszcze szukać oszczędności?
Najprostszy i najtańszy sposób na wykończenie ścian to oczywiście ich pomalowanie. Biel to wyjątkowo tani i praktyczny wybór. Jeśli szukamy ciekawszego rozwiązania, możemy postawić na kolorową tapetę. Duże różnice w cenach zauważymy także przy wyborze drzwi – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jeśli postawimy na rozwiązanie praktyczne i solidne, kilkaset złotych może zostać w naszym portfelu, zwłaszcza, jeśli kupujemy kilka par.
Elementy, na które jeszcze warto zwrócić uwagę, to parapety, płytki łazienkowe oraz kuchenne meble. Od tego, na jakie wybory się zdecydujemy, będzie zależeć, czy na prace wykończeniowe wydamy tysiące, czy dziesiątki tysięcy złotych.