Inteligentne ogrzewanie

oasisamuel/bigstockphoto.com

Planując budowę domu warto myśleć długoterminowo i szukać rozwiązań, które sprawią, że nasz dom będzie jak najbardziej nowoczesny, a jednocześnie przyjazny środowisku, zapewni wygodę użytkowania oraz będzie generował jak najmniejsze koszty eksploatacji. Inteligentne systemy grzewcze stają się przyszłością domów i mieszkań.

Inteligentne systemy grzewcze. Czy warto?

Inteligentne ogrzewanie to zestaw urządzeń, które umożliwiają sterowanie ogrzewaniem za pomocą aplikacji, regulując moc grzewczą przy pomocy elektronicznych termostatów do grzejnika. Łączą w sobie główny system sterowania i poszczególne termostaty. Mogą sterować zarówno grzejnikami, jak też klimatyzatorami. Dzięki temu użytkownik może dobrać najbardziej odpowiednią temperaturę, obniżyć ją o parę stopni w nocy czy w porach przebywania poza domem, np. w szkole lub pracy.

Systemy inteligentnego ogrzewania dedykowane są zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i do mieszkań czy przestrzeni biurowych. Podstawowa wersja takich rozwiązań oparta jest na termostatach oraz głównej jednostce sterującej, jednak by zwiększyć jej efektywność można podłączyć do niego ogrzewanie podłogowe (zarówno elektryczne, jak i wodne). Systemy te są łatwe w montażu, a poszczególne elementy łączą się ze sobą za pomocą radiową.

Funkcje systemu sterowania i jego zalety

Główny modem systemu sterowania jest wyposażony w różne przydatne funkcje, m.in. takie jak funkcja otwartego okna – system sam wyczuwa jego otwarcie w pomieszczeniu i wyłącza w nim ogrzewanie. Inteligentne ogrzewanie swoją wydajność zawdzięcza kontrolowaniu temperatury w pomieszczeniach, dlatego w nocy automatycznie obniża temperaturę, co przekłada się również na lepszy i zdrowszy sen.

Ogromną zaletą takich rozwiązań jest ich zdalność. W przypadku dłuższego przebywania poza domem użytkownik mam możliwość kontrolowania temperatury w domu za pomocą aplikacji w swoim telefonie. Niewątpliwą cechą tych systemów jest również komfort użytkowania. Z łatwością można ustawić odpowiednią temperaturę przed powrotem do domu, bądź na odpowiadającą potrzebom domowników, na przykład różne temperatury w innych pomieszczeniach. Do sterowania całym systemem ogrzewania potrzebna jest wyłącznie aplikacja, dająca możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem bez potrzeby wstawania z kanapy.

Czy to opłacalne?

Koszty to dość istotna składowa każdego rozwiązania. Na podstawowy koszt zamontowania instalacji grzewczej w systemie inteligentnym składa się centrala bazowa, termostaty, głowice termostatyczne oraz czujniki temperatury. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że montaż samego systemu jest na tyle łatwy, iż można go wykonać samodzielnie, co niewątpliwie pozwoli na zaoszczędzenie części środków.

omunikacja pomiędzy wszystkimi elementami układu odbywa się drogą radiową, dlatego system ten może być instalowany w każdym budynku. System inteligentnego ogrzewania można potraktować jako inwestycję, a środki włożone w jej instalację zwrócą się i przerodzą w oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *