Hydroizolacja pełni w łazience bardzo ważną rolę. Chroni przez przenikaniem wody przez nieszczelności w ścianach i podłogach (np. fugi, spoiny), a także przed grzybem na ścianach. Również w przypadku awarii i zalania skutki będą mniej odczuwalne. A przecież łazienka jest najbardziej narażona na zalania i nadmierną wilgoć. Do uszczelniania podłogi można wykorzystać nowoczesne i wygodne preparaty przeciwwilgociowe.
Co daje hydroizolacja?
W każdej powierzchni znajdą się nieszczelności, w które może wnikać woda, powodując po dłuższym czasie m.in. zagrzybienie. Dlatego tak istotne jest rozprowadzenie specjalnych powłok wodooszczelnych w pomieszczeniu, w którym wilgoć jest największa oraz w którym występuje największe ryzyko zalania. W tym celu w łazienkach stosuje się izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową, które mają na celu zatrzymanie wilgoci na powierzchni np. płytek, by możliwe było jej odprowadzenie przez wentylacja. Równie istotne jest również to, by w łazience był sprawny i wydajny system wymiany powietrza.
Hydroizolację wykonuje się jeszcze przed montażem płytek ceramicznych bądź innych okładzin używając tym celu specjalnych preparatów. Hydroizolację można więc wykonać nie tylko na etapie wykańczania domu, ale również podczas remontu.
Wszystkie strefy mokre wymagają zabezpieczenia szczelną izolacją przeciwwilgociową. W strefach wilgotnych wystarczającą barierą są okładzina z płytek lub farby dedykowanej do łazienek.
Materiały do hydroizolacji
Do wykonania hydroizolacji podpłytkowej wykorzystuje się specjalne masy, czyli folie w płynie, które układa się i na ścianach i na podłogach.
Folia płynna ma postać ciekłej masy na bazie dyspersji polimerowych, wypełniaczy i środków modyfikujących. Masa jest łatwa do rozprowadzania, zazwyczaj wystarczy do tego jedynie wałek lub zwykły pędzel malarski. Tworzy elastyczną, bardzo szczelną powłokę, do której można przykleić płytki. Folię nanosi się na suchą, czystą powierzchnię ścian i podłóg, co wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża. Przed naniesieniem masę należy starannie wymieszać. Uszczelniającą powłokę uzyskuje się poprzez dwukrotne malowanie. Pierwsza warstwa może być nakładana w dowolnym kierunku, natomiast druga powinna być położona w kierunku prostopadłym do pierwszej i po całkowitym jej wyschnięciu. W celu wzmocnienia narożników, wpustów i przejść rur, należy je okleić specjalnymi taśmami i matami uszczelniającymi do narożników z powlekanej tkaniny poliestrowej.
Folia w płynie tworzy powłokę, która kryje drobne rysy, do tego wzmacnia podłoże, a bezspoinowy system układania przyczynia się do dobrej wodoszczelności takiej powłoki. Okładzinę z płytek można przyklejać bezpośrednio na zaschniętą folię już po 12 godzinach. Powłoka hydroizolacyjna zazwyczaj ma grubość około 2 mm, więc nie podnosi znacząco poziomu podłoża.
Warto mieć na uwadze, że jeśli w łazience planowana jest instalacja ogrzewania podłogowego, to do hydroizolacji podłogi trzeba zastosować płynną folię odporną na wysoką temperaturę.