Jednym z priorytetowych punktów w podejmowaniu decyzji o kupnie mieszkania jest jego rozkład. Architekci starają się tak projektować mieszkania, aby były one jak najbardziej funkcjonalne. Jakimi wówczas zasadami się kierują?
Po pierwsze każde mieszkanie w bloku projektuje się jako lokum przewietrzane, czyli mające dostęp do dwóch ścian zewnętrznych. Idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia potencjalnego nabywcy jest doprowadzenie światła słonecznego do każdego z pomieszczeń. Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy w lokalu jednopokojowym kuchnię sytuuje się we wnęce. Architekci zatrudniani przez deweloperów powinni tak projektować mieszkania, żeby co najmniej jeden z pokoi miał dostęp do światła słonecznego przez przynajmniej trzy godziny dziennie w trakcie dni równonocy. Funkcjonalne mieszkanie w budynku wielorodzinnym powinno mieć wysokość 2,5 m, posiadać jeden pokój dzienny o wielkości minimum16 mkw., kuchnię od 1,8 do 2,4 m i sypialnię – 2,2-2,7 m.
Dziś klienci deweloperów oczekują najczęściej możliwie dużej ilości pokoi na niewielkiej powierzchni. Ogromną popularnością cieszą się też mieszkania dwukondygnacyjne, stanowiące namiastkę domu jednorodzinnego. Kubatura oraz rozkład mieszkań dwupoziomowych pozwalają nabywcom poczuć się jak na swoim. Usytuowanie na najwyższej kondygnacji wlewa do domu więcej światła i rozwiązuje problem hałaśliwych sąsiadów z góry. Inny walor tych mieszkań to możliwość funkcjonalnego wydzielenia odrębnych stref w lokalu – dziennej (na dole) oraz nocnej (na górze, mniejszy ruch i hałas) lub też ogólnodostępnej (na dole) oraz dziecięcej (na górze). Obecnie mieszkania dwupoziomowe są częścią niemal każdej deweloperskiej inwestycji – zlokalizowane zazwyczaj na ostatnich kondygnacjach, są sprytną metodą na zagospodarowanie poddaszy.
Kolejnymi zasadami przy projektowaniu rozkładu mieszkań w blokach są:
- zastosowanie wyraźnego podziału na strefę nocną i dzienną (w tym także: salon, kuchnia i WC),
- zlokalizowanie wejścia do domu mniej więcej w środkowej części lokalu,
- widna kuchnia,
- duża i wygodna strefa wejściowa (hol) wraz z miejscem na szafę,
- brak stosowania elementów, które ograniczają możliwość adaptacji lokalu do innych potrzeb (słupów lub szacht instalacyjnych w przestrzeni mieszkania),
- położenie zgodnie ze stronami świata (część dzienna powinna być zlokalizowana po najlepiej nasłonecznionej stronie lokum, od południa)
Nie ma reguły na stosowanie jednego, najbardziej funkcjonalnego rozkładu mieszkania w bloku. Wszystko zależy od tego, jaki rozkład pomieszczeń najlepiej odpowiada trybowi życia i spełnia preferencje danej rodziny bądź osoby. Podstawą wyboru są zawsze indywidualne potrzeby klienta, który może, lecz nie musi zgodzić się z architektem, że zaprojektowany przez niego rozkład lokalu jest najlepszy.