Trudny temat. Według badań przeprowadzonych w 2015 roku, aż 67% Polaków ma problem mieszkaniowy. Czy przez minione 4 lata dużo się zmieniło? Trochę z pewnością, jednak wciąż niełatwo jest zdobyć środki na zakup mieszkania. Jakie są możliwości na finansowanie nieruchomości? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Kredyt hipoteczny
Najpopularniejszy sposób na zakup mieszkania. Ale czy najlepszy? Przyjrzyjmy się temu bliżej. Aby otrzymać kredyt hipoteczny należy mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Wpływa na nią m.in.:
- wysokość pensji,
- rodzaj umowy,
- długość okresu zatrudnienia (minimum 6 miesięcy),
- wysokość wkładu własnego,
- historia kredytowa interesanta,
- sytuacja zainteresowanego w BIK i KRD.
Przy staraniu się o kredyt hipoteczny kluczowy jest jednak wpis o hipotece w księdze wieczystej mieszkania, którego właścicielem jest osoba starająca się o kredyt. Jest to zabezpieczenie dla banku i absolutna podstawa do rozpoczęcia rozmów o tego typu zobowiązaniu.
Dofinansowanie od Państwa
Na ten moment niestety nie mamy dużego wyboru, jeżeli chodzi o dotacje. Jedyne, co rząd może zaoferować Polakom, to program „Mieszkanie Plus”. Dzięki niemu na rynku pojawiają się nowe inwestycje, które cenowo są przystępne. Nowo powstałe mieszkania można wynająć albo skorzystać z opcji wynajmu z dojściem do własności. Ponadto bardzo istotny jest w tym przypadku również program „Mieszkanie na Start”, który ma za zadanie wspierać finansowo obywateli w pierwszych latach najmu mieszkania.
BUY-PACK
Finansowanie nieruchomości może odbywać się poprzez znalezienie sponsora. Zobowiązuje się on do tego, że zapewni nam środki zarówno na zakup jak i wszelkie prace budowlane i remontowe związane z danym mieszkaniem. My natomiast zobowiązujemy się spłacić pożyczone pieniądze, zazwyczaj z nadwyżką. Wygląda to mniej więcej tak, jak w przypadku kredytu, jednak z pominięciem instytucji bankowej. Ustalamy zatem ze sponsorem wysokość miesięcznych rat i płacimy je przez tak długi okres czasu, aż inwestycja mu się nie zwróci.
Leasing jako sposób na finansowanie nieruchomości
Dobrym pomysłem na finansowanie zakupu mieszkania jest również leasing. W tym przypadku nieruchomość jest nam wynajmowana, dopóki nie spłacimy ostatniej raty. Później staje się ona naszą własnością. Czasami warunki leasingu są inne. Wówczas rata miesięczna jest niższa, jednak po opłaceniu ostatniej z nich mamy możliwość wykupu mieszkania (za kwotę, która jest procentem jego wartości).
Zmiana nieruchomości starej na nową
Niektórzy deweloperzy akceptują taką transakcję. Przekazujemy im zatem nasze własnościowe mieszkanie z rynku wtórnego w zamian za nieruchomość w stanie deweloperskim. Musimy jednak liczyć się z tym, że umowa z deweloperem będzie obejmować nieruchomości o wartości zbliżonej do wartości naszego mieszkania. Możemy również zdecydować się na droższą nieruchomość, jednak będziemy musieli dopłacić różnicę w cenie.
Finansowanie nieruchomości odbywać się może na kilka sposobów. Każdy z nich ma plusy i minusy. Warto zatem przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania i o finansowaniu tej transakcji.