Ekologia modna jest w wielu dziedzinach życia. Chcemy żyć zdrowo, dlatego dbamy o nasze ciało oraz otoczenie. Chętnie wybieramy ekologiczną żywność oraz rower jako alternatywę środka transportu. Ekologia ważna jest również w budownictwie, które regularnie sięga po nowe formy pozyskiwania energii. Dotychczas dużą popularnością cieszyły się ekologiczne domy jednorodzinne, w których wprowadzano innowacyjne rozwiązania przyjazne środowisku. Podobne rozwiązania coraz częściej wdrażane są w budownictwie wielorodzinnym. Czy takie lokale mieszkalne będą atrakcyjne dla nowych właścicieli? Wiele wskazują na to, że ekologiczność ma rację bytu również w przypadku większych nieruchomości.
Trend na naturalną żywność, segregację odpadów i samochody hybrydowe ma swoje początki w poprzednim dziesięcioleciu. Widoczny jest w różnych aspektach życia prywatnego i społecznego. Nic więc dziwnego, że chcemy, by nasze domy także budowano w zgodzie z naturą. Wykorzystywanie paneli słonecznych czy pomp ciepła sprawdziło się w wielu domach. W przypadku biurowca nie wszystkie rozwiązania można wprowadzić, ale ograniczenie emisji zanieczyszczeń to ogromny krok ku poprawieniu stanu naszego środowiska. W Europie Zachodniej powstają już budynki, sygnowane certyfikatem LEED, czyli takie, które mają obniżony poziom zużycia energii i wody oraz spełniają szereg wymogów dotyczących dbania o środowisko naturalne.
W Polsce segment ten dopiero się rozwija i jeszcze niewiele budowli może pochwalić się takim certyfikatem. Jednak można liczyć, że najbliższa dekada przyniesie oczekiwane zmiany. Jak na razie można dostrzec realizacje większych inwestycji na obrzeżach stolicy, w których to osiedla domów jednorodzinnych są przyjazne dla środowiska. Wybranie paneli słonecznych oraz lamp ledowych zamiast latarni ulicznych pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji. A niższe nawet o połowę rachunki kuszą potencjalnych klientów. Innym proekologicznym rozwiązaniem jest zbieranie wody deszczowej, która posłuży do nawadniania trawników, krzewów i okolicznych drzew. W ten sposób można oszczędzać naturalne zasoby Ziemi. Zastosowanie tego typu funkcjonalności w budynkach mieszkalnych z pewnością zadziała na ich korzyść. Społeczeństwo ceni bowiem nowatorskie formy, chroniące przyrodę przed zanieczyszczeniem.
Jakość życia w ekologicznym domu jednorodzinnym na pewno będzie wyższa ze względu na aspekty zdrowotne i ekonomiczne. Niższe opłaty za mieszkanie skuszą nie jedną osobę, a fakt, że we wszystkich pomieszczeniach system wentylacji chronić nas będzie przed zanieczyszczeniem powietrza dodatkowo podniesie prestiż takiej nieruchomości. Na realizację tak ważnych, ale wciąż droższych inwestycji, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Na szczęście, obserwując sytuację na rynku domów jednorodzinnych, budynki wielomieszkaniowe także mogą stać się w pełni ekologiczne.