Dom drewniany – z jakiego surowca najtaniej?

Jeszcze kilka lat temu domy drewniane stanowiły tańszą alternatywę dla tradycyjnych domów murowanych. Obecnie wzrost cen materiałów budowlanych, a także surowców, w tym drewna, sprawił, że koszt budowy takiego domu jest znacznie wyższy niż przed wybuchem pandemii. Wciąż jednak mają one wielu zwolenników. Przygotowując się do budowy domu z drewna, warto zgłębić wiedzę na temat dostępnych surowców, ich właściwości oraz cen.

Budowa domu w technologii szkieletowej trwa o wiele krócej niż budowa tradycyjnego murowanego domu. Do tej pory rozwiązanie to uchodziło również za tańsze. Obecnie w związku ze wzrostem cen drewna, za dom drewniany trzeba będzie zapłacić więcej niż przed kilkoma laty.

Do budowy zwykle wykorzystuje się świerk, sosnę, jodłę, modrzew i cedr. Każdy z gatunków drewna ma swoje charakterystyczne cechy, które inwestor powinien poznać przed podjęciem decyzji, z jakiego surowca będzie budował swój dom. Relatywnie niską cenę ma świerk i sosna. Świerk ma tę zaletę, że dobrze izoluje ciepło, struktura sosny natomiast sprzyja łatwej obróbce. W obydwu przypadkach trzeba pamiętać o dobrym zabezpieczeniu drewna, aby uchronić je przed gniciem i pleśnią. Jodła charakteryzuje się wytrzymałością i sprężystością, ale podczas zakupu należy mieć pewność, że wybieramy surowiec najwyższej jakości, ponieważ ten tańszy może pękać podczas suszenia. Do droższych gatunków drewna zaliczamy cedr oraz modrzew, które są również najtrwalsze i najbardziej odporne. Niezależnie od gatunku każde drewno konstrukcyjne powinno być dobrze wysuszone i wolne od pleśni oraz śladów szkodników.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2021 roku ceny drewna wzrosły w porównaniu z rokiem 2020 o 7,83 proc. Pod koniec ubiegłego roku ceny najtańszych gatunków, czyli świerku i sosny, wynosiły 1500-2000 zł za metr sześcienny, podczas gdy przed wybuchem pandemii można je było kupić w cenie 800-900 zł za metr sześcienny. Obecnie inwestorzy rzadko decydują się na droższe gatunki, takie jak cedr i modrzew. Gatunek drewna to jeden z głównych czynników odpowiadających za cenę, a kolejnym jest miejsce zakupu. Drewno konstrukcyjne można nabyć bezpośrednio w tartaku i tak będzie najtaniej albo w hurtowni bądź za pośrednictwem importera, ale jest to droższe rozwiązanie. Na cenę wpływa również klasa drewna. Gatunki liściaste oznaczane się symbolami od D30 do D70, natomiast iglaste od C14 do C50. Im wyższa klasa, tym surowiec będzie bardziej odporny na odkształcanie, większa też będzie jego gęstość i sprężystość. Do budowy domów zwykle wykorzystywane jest drewno klasy C24 i C27.

Budując dom z drewna, na pewno nie warto oszczędzać na materiałach. Można natomiast zastanowić się nad wyborem technologii, w jakiej powstanie dom. Technologia szkieletowa jest tańsza niż budowa domu z bali, ponieważ takie konstrukcje są lżejsze i pozwalają zaoszczędzić na budowie fundamentów. Elementy konstrukcyjne takiego domu powstają w fabryce, co obniża czas budowy i koszty robocizny. W przypadku domu z bali konieczne są bardziej wytrzymałe, a więc droższe fundamenty. Sporym kosztem jest także zakup pionowych bali do wzmocnienia bryły budynku. Trzeba również pamiętać, że drewniane ściany wymagają regularnej impregnacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *