Aż 71 proc. Polaków chce mieszkać w domach jednorodzinnych

Raport Otodom pokazuje, że Polacy są zadowoleni ze swojej sytuacji mieszkaniowej. 71% naszych rodaków deklaruje jednak, że chciałoby zamieszkać w domu jednorodzinnym. Pod tym względem nie ma zaskoczenia – badania od dawna wskazują, że dla wielu osób posiadanie takiej nieruchomości jest życiowym priorytetem. Nasiliło się to w okresie pandemii. Szczegółów dotyczących sytuacji mieszkaniowej Polaków można się dowiedzieć z najnowszego raportu.

Ocena szczęścia mieszkańców Polski – blisko 7 na 10!

Otodom ma przygotować 3 raporty dotyczące aktywności mieszkaniowej Polaków oraz ich szczęścia na różnych etapach życia. Chodzi tutaj o projekt Szczęśliwy dom.

Z pierwszego z tych raportów wynika, że 41% badanych było w ostatnim roku aktywnych na rynku nieruchomości albo planowało taką aktywność w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Około 20% zmierzało kupić, sprzedać lub wynająć nieruchomość. 23% dokonało tego typu transakcji w ostatnim czasie.

Zamiar poszukiwania nieruchomości lub rozpoczęcie poszukiwań deklaruje 66% badanych w wieku 18-25 lat. Za największy popyt na rynku odpowiadają jednak osoby do 39. roku życia. Dokładnie chodzi o tych, którzy opuścili domy rodzinne, ale jeszcze nie założyli rodziny. Plany związane z nieruchomościami ma aż 72% z nich.</>

71% osób w wieku od 26 do 45 lat marzy o domu jednorodzinnym. Póki co blisko połowa z nich mieszka w zabudowie wielorodzinnej, przy czym większość – na swoim.

Polacy nie chcą korzystać z wynajmu

16% badanych żyje w wynajmowanych lokalach, przy czym prawie połowa z nich to młodzi dorośli. 2/3 badanych ma własne mieszkanie lub dom. Większość respondentów nie chce jednak korzystać z wynajmu. Co istotne, ci, którzy mają własne nieruchomości, deklarują większy dobrostan od najemców. Pierwsi oceniają ją na 7,2 a drudzy na 6,5 w skali dziesięciostopniowej.

Aż 72% badanych nie zamierza długookresowo żyć na wynajmie. Wprawdzie pod względem szczęścia wypadają oni w badaniu najgorzej, to jednak są mobilni, a poza tym optymistyczni pod względem swojej zdolności kredytowej w przyszłości. 38% dobrze widzi swoje szanse na uzyskanie kredytu, a 42% uważa, że zakup nieruchomości będzie dla nich osiągalny.

Kredyt hipoteczny? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Ponad połowa badanych do 35. roku życia uważa, że zdecydują się na zobowiązanie pod zakup nieruchomości wyłącznie, jeśli nie spowoduje to większych ograniczeń w ich dotychczasowym życiu. Z czasem jesteśmy bardziej otwarci na kompromis.

W przypadku osób starszych duże znaczenie mają projekty modernizacji mieszkań i osiedli. Żyjemy w czasach, w których współegzystuje ze sobą 5. różnych generacji. W wielu przypadkach przedstawiciele kilku z nich mieszkają w tym samym lokalu. To pozwala im m.in. wymieniać doświadczenia. Tutaj jednocześnie pojawia się rola deweloperów, którzy powinni tak projektować osiedla, aby spełniały oczekiwania odbiorców w różnym wieku.

To najstarsi mieszkańcy okazali się największymi optymistami. Ich zadowolenie wyniosło 8,6 na 10. Aktualne miejsce zamieszkania oceniają na 8,3. Są zatem najbardziej zadowoloną ze wszystkim analizowanych grup, przy czym jednak wielu z nich żyje samotnie.

Badanie wykazało, że bardzo pozytywny wpływ na dobrostan mają zwierzęta. Ma je 7 na 10 badanych. Ponad 60% respondentów twierdzi, że pupil pozytywnie wpływa na ich poziom szczęścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *