Powszechnie występujące w mieszkaniach alergeny to kurz, roztocza, pleśnie i grzyby oraz sierść zwierząt domowych. Nie da się ich wyeliminować całkowicie, ale można zmniejszyć ich ilość.
Alergeny lubią się gromadzić we wszelkich tekstyliach, takich jak dywany, zasłony, pościel czy obicia mebli. Dlatego ważne jest częste pranie w wysokiej temperaturze, która zabija roztocza. Starajmy się wybierać tkaniny, które można prać w pralce. Materac warto zabezpieczyć pokrowcem, który jest łatwy do utrzymania w czystości.
Oprócz tego pamiętajmy o częstym odkurzaniu. Warto się zaopatrzyć w specjalny odkurzacz dla alergików, wyposażony w filtry. Podłogę należy od czasu do czasu przetrzeć na mokro. Pomieszczenia należy często wietrzyć. Warto też zaopatrzyć się w osuszacze powietrza, gdyż wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni.
W łazience powszechnym problemem są wspomniane już pleśnie, gdyż nie da się tam uniknąć wilgoci. Dlatego też wszelkie tkaniny łazienkowe należy często prać, a podłogi przecierać na mokro. Jeśli w łazience znajduje się okno, warto ją od czasu do czasu wywietrzyć. Ściany w miejscach nie pokrytych płytkami można pomalować specjalną farbą do łazienek, odporną na wilgoć i zawierającą substancje bakterio- i grzybobójcze. Fugi i wszelkie zakamarki należy czyścić środkami pleśniobójczymi, np. zawierającymi aktywne formy tlenu.
Pleśń może rozwijać się także w kuchni, zwłaszcza na produktach spożywczych. Należy więc regularnie sprawdzać zawartość lodówki, czy nie jest przeterminowana i zepsuta, a owoce, warzywa i przetwory oglądać, czy nie powstał na nich kożuszek pleśni. Należy pamiętać, że produkty spleśniałe nie nadają się do spożycia – nie wystarczy zebrać warstwę z góry czy też odkroić nadpsutą część.
Jeśli mamy w mieszkaniu klimatyzator, trzeba pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów. Prawidłowo konserwowane urządzenie z odpowiednio dobranymi filtrami (zwłaszcza antybakteryjnymi, które zabijają także roztocza) nie tylko pomoże nam przetrwać uciążliwe upały, lecz także wyeliminuje znaczną ilość alergenów z powietrza.