Budowanie domu jednorodzinnego to poważna, ale jednocześnie bardzo przyjemna inwestycja. Marzenie o posiadaniu własnego miejsca na ziemi zaczyna się ziszczać. Nim wymarzony domek stanie na naszej działce, pojawia się pytanie o styl, w jakim ma być wybudowany. Opcji jest wiele, a trendy w architekturze zmieniają się niemal tak często jak w modzie. Co teraz jest na czasie? Jaki dom wybudować, aby być modnym?
Ważnym aspektem przy wyborze stylu jest cena projektu. Jednak niektóre rozwiązania można zastosować w każdej sytuacji, dopasowując plan budowy do obowiązujących trendów. Rynek budownictwa jednorodzinnego skupiony jest obecnie wokół takich funkcji jak praktyczność, prostota i nowoczesność. Dom powinien być funkcjonalny pod różnymi względami i jednocześnie prezentować się estetycznie. Dlatego też da się zauważyć powrót do domów piętrowych, w przypadku których można ciekawie zaaranżować większą przestrzeń i wygodniej rozplanować poszczególne pomieszczenia.
Dotychczas najczęściej budowano domy parterowe z użytkowym poddaszem, minimalizując wielkość budynku. Domy piętrowe modne były kilkadziesiąt lat temu. Jak się okazuje, również w tej branży moda lubi wracać. Nowością jednak jest wybór nietypowego kształtu, np. kostki do gry zamiast tradycyjnego dworku szlacheckiego. Bo im ciekawsza bryła, tym lepiej. Do tego płaski dach – najlepsze miejsce na kolektory słoneczne lub przestronny taras wypoczynkowy. Przestrzeń budynku wykorzystana jest maksymalnie, a mimo to konstrukcja prezentuje się lekko i nowocześnie.
Ponadto trend na naturalne produkty wywodzący się ze Skandynawii jest coraz bardziej zauważalny. Zestawianie ze sobą szkła, drewna oraz kamieni daje nietypowy i bardzo interesujący rezultat. Skandynawski minimalizm uwidacznia się także w kolorystyce. Biele, beże czy szarości to kolory na topie. Elewacja o subtelnej barwie prezentuje się bardzo elegancko i pasuje do każdego krajobrazu – górskiego, morskiego czy leśnego. Taki styl idzie w parze z ekologicznością. Przestronne okna wpuszczają dużo światła, a baterie słoneczne kumulują cenną energię, dzięki czemu opłaty za użytkowanie domu są niższe. Trend budowania domów przyjaznych środowisku stale się rozwija, co dobrze rokuje na przyszłość.