Jak ocieplić poddasze?

artursfoto/bigstockphoto.com

Ocieplenie poddasza ma olbrzymi wpływ na termoizolację całego budynku, bowiem przez poddasze może uciekać od nawet do 25 proc. energii cieplnej. Ocieplenie może przynieść więc sporo korzyści, od zminimalizowania strat ciepła po niższe rachunki za ogrzewanie. Poddasze po ociepleniu można przekształcić w poddasze użytkowe, co pozwoli na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Jest więc dość istotną inwestycją.

Jeśli chcemy ocieplić poddasze, mamy do wyboru kilka rozwiązań. Najpopularniejszymi są ocieplenie styropianem, pianką poliuretanową i wełną mineralną.

Wełna mineralna

Najpopularniejszym sposobem ocieplenia poddasza jest zastosowanie wełny mineralnej. Można ją można stosować w matach lub płytach układanych między krokwiami i pod nimi.

Wełna charakteryzująca się najlepszym współczynnikiem przewodzenia ciepła x=0,030 W/(mK) powinna być gruba na co najmniej 15 cm, z kolei ta o najwyższym współczynniku (x =0,045) – co najmniej 23 cm. Jednak poddasze warto ocieplić solidniej niż dyktują to przepisy, np. przez zwiększenie warstwy wełny mineralnej do 30-40 cm. Do tego zastosowanie jej w dwóch warstwach (jednej pomiędzy krokwiami, a drugiej pod nimi) znacznie zwiększy efektywność izolacji.

Jedną z najistotniejszych zalet wełny jest jej niepalność, dzięki czemu taki typ termoizolacji zabezpiecza też więźbę dachową przed pożarem. Plusem tego rozwiązania jest również relatywnie niski koszt tej metody. Z kolei minusem zastosowania wełny jest ryzyko nasiąknięcia wodą, przez co może zmniejszyć swoje właściwości izolacyjne.

Pianka poliuretanowa

To najnowocześniejsza metoda ocieplania poddaszy. Izolacja natryskowa wykonana przez nakładanie pianki poliuretanowej cieszy się coraz większą popularnością. Pianka daje doskonałe rezultaty izolacji cieplnej, a przy tym nie jest drogim rozwiązaniem. Najlepiej sprawdzi się na poddaszach, w których występuje wiele skosów, duże zróżnicowanie powierzchni o różnych kształtach i wymiarach. Sporą zaletą pianki poliuretanowej jest również jej masa, która jest nawet kilkukrotnie mniejsza niż przykładowo wełny mineralnej, co wpływa na niższą wagę dachu. Istotna jest również niska nasiąkliwość pianki otwartokomórkowej, dzięki czemu jej właściwości izolacyjne nie ulegają pogorszeniu przez długie lata, jest więc najtrwalszym sposobem na ocieplenie poddasza mieszkalnego.

Styropian

To najbardziej tradycyjny sposób na ocieplenie poddasza. Dobre parametry izolacyjne styropianu znacznie poprawią izolację termiczną domu lub mieszkania, mimo to powoli odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz innych, nowocześniejszych materiałów. Wśród wad można wyliczyć fakt, iż tworzy słabą izolację akustyczna, a ponadto jest łatwopalny, przez co nie zabezpiecza więźby dachowej w przypadku pożaru.

Styropian do ocieplania poddaszy stosuje się w formie płyt rozprężnych. Aby uzyskać wymagany współczynnik przenikania ciepła, należy zastosować styropian o grubości co najmniej 20 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *