Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Scott/bigstockphoto.com

Odpowiednie zabezpieczenie domu przed włamaniem zapewnia nie tylko spokojny sen, ale i komfort, że podczas naszej nieobecności nie pojawi się w nim nikt niechciany. Aby jednak spełniało swoją rolę, powinno być dobrze przemyślane.

Montaż systemu alarmowego warto zlecić profesjonalnej firmie. Jeśli jednak chcemy trochę zaoszczędzić, możemy zrobić to własną rękę, ale zamiast wybierać urządzenia z supermarketu, udajmy się lepiej do specjalistycznego sklepu. Tam sprzedawca pomoże z wyborem najlepszych rozwiązań.

Na system alarmowy składają się czujki, które połączone są z centralą alarmową. Jeśli czujniki wykryją jakieś zagrożenie, wówczas komunikują się z centralą, a ta uruchamia syrenę i światło ostrzegawcze. Poszczególne elementy są ze sobą połączone siecią elektryczną lub bezprzewodowo. W pierwszym wypadku montaż będzie ułatwiony, jeśli dom znajduje się jeszcze w stanie surowym, wtedy łatwiej ukryć okablowanie. Jeśli jednak system taki montujemy już w budynku używanym, lepszym rozwiązaniem może się okazać wykorzystanie urządzeń, które łączą się ze sobą bezprzewodowo.

Standardowym rozwiązaniem w takich systemach jest stosowanie czujek wykrywających ruch. Wśród nich znajdują się te standardowe oraz dualne, bardziej zaawansowane technologicznie. Nie zostaną one uruchomione, np. przez gwałtowny ruch powietrza, dlatego też zalecane są do pomieszczeń wietrzonych, klimatyzowanych, w których występują przeciągi. Czujki wykryją ruch po wejściu intruza do domu, niezależnie od tego, którą drogę wejścia wybierze – okno, czy drzwi. Jednak dla jeszcze większego bezpieczeństwa można zainstalować w domu tzw. kontaktrony, które umieszcza się w drzwiach i oknach, a które uruchamiają się od razu, gdy któreś z nich zostanie otwarte. To rozwiązanie pozwala na swobodne poruszanie się po domu nawet przy włączonym alarmie, oczywiście nie można wówczas otwierać okien i drzwi. Gdy korzystamy z czujek, możliwość poruszania się po domu bez uruchomienia alarmu jest ograniczona.

Na rynku dostępne są również inne rozwiązania i czujki reagujące na konkretne zdarzenia, np. na dźwięk tłuczonego szkła, wibracyjne, albo korzystające z podczerwieni. Przy wyborze konkretnych rozwiązań należy oszacować ryzyko wystąpienia danego zdarzenia. Jeśli nie posiadamy w domu cennej biżuterii, czy dużej ilości gotówki, możemy zrezygnować z tak specjalistycznych zabezpieczeń, ponieważ ryzyko, że nasz dom odwiedzą wykwalifikowani włamywacze zdolni je pokonać jest małe. Warto jednak zainwestować w podstawowe rozwiązania, które odstraszą potencjalnego złodzieja, a mieszkańcom zapewnią poczucie bezpieczeństwa.

Ważnym elementem dobrego systemu alarmowego jest tzw. ochrona sabotażowa, czyli rozwiązanie, które uniemożliwi włamywaczowi wyłączenie alarmu, np. kiedy będzie chciał zniszczyć czujkę, którą zobaczy przed wejściem. Czujki powinny być wyposażone w tzw. tampery, uruchamiające alarm w momencie zerwania czujki.

2 komentarzy do “Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *