Curb appeal, co można w przybliżeniu przetłumaczyć jako „atrakcyjność od strony krawężnika”, to wszystko, co składa się na korzystne wrażenie, jakie dom i jego otoczenie wywiera z zewnątrz na oglądających i co zachęca do obejrzenia jego wnętrza. Stworzenie odpowiedniego curb appeal jest jednym z elementów home stagingu, czyli takiego przygotowania nieruchomości do sprzedaży bądź wynajmu, by prezentowała się jak najkorzystniej.
Otoczenie domu jest jego wizytówką. Aby poprawić curb appeal, należy zatem usunąć z niego to, co może odstraszać potencjalnych nabywców, a także podkreślić to, co jest jego atutem. Nie musimy przy tym przeprowadzać kosztownego remontu elewacji – czasem wystarczy wykonać kilka prac, które nie obciążą bardzo naszego budżetu.
Jedną z podstawowych czynności jest zrobienie porządku. Wyrzućmy niepotrzebne rzeczy, schowajmy te potrzebne, ale mało atrakcyjne wizualnie, np. narzędzia ogrodnicze. Zwykle przy domu znajduje się choć niewielki trawnik – należy usunąć z niego śmieci i zeschłe liście, a trawę skosić. Zwróćmy też uwagę na drzwi wejściowe. Należy je dokładnie wyczyścić, przetrzeć szybki, klamkę, przycisk od dzwonka itd. Umyjmy okna. Nie zapominajmy również o wyczyszczeniu progu bądź schodów przy wejściu.
Należy też dokonać wszelkich niezbędnych napraw i wymienić to, co jest zniszczone i zużyte – zepsuty dzwonek, zacinający się zamek w furtce, połamaną sztachetę w płocie itp. Zwróćmy uwagę na detale, o których nieraz się zapomina, np. tabliczkę z numerem domu czy skrzynkę pocztową. Prostym i niedrogim zabiegiem jest przymocowanie na elewacji lub drzwiach nowych cyfr wskazujących numer domu. Jeśli nasze drzwi wejściowe pochodzą jeszcze z czasów PRL-u lub są po prostu nijakie, a nie możemy sobie pozwolić na ich wymianę, warto zmienić choćby samą klamkę. Wybierzmy taką o ciekawym wzornictwie, zwracającą uwagę, a zarazem dopasowaną do stylu całego domu. Odmalujmy te elementy, z których łuszczy się farba, metalowe wypolerujmy, a drewniane zakonserwujmy w sposób zalecany dla określonego rodzaju drewna (lakierowanie, olejowanie itp.). Aby nasz dom był bardziej wyrazisty, można pomalować ramy okienne i drzwi na kolor kontrastujący z elewacją.
Postarajmy się też o wyeksponowanie wejścia do budynku. Powinno ono być odpowiednio oświetlone. Można przy nim też umieścić elementy ozdobne, np. donice i skrzynki z roślinami. Warto rozważyć dodanie oświetlenia w ogrodzie, jeśli jeszcze go nie mamy, zwłaszcza wdłuż ścieżki. W ten sposób nie tylko stworzymy przyjemny nastrój po zmroku, lecz także sprawimy, że otoczenie domu będzie bezpieczniejsze.
Jeśli wokół domu rosną krzewy i drzewa, powinniśmy je przyciąć. Zwróćmy szczególnie uwagę na to, czy wybujałe gałęzie nie blokują okien i nie zaciemniają pomieszczeń. Ogród powinien sprawiać wrażenie zadbanego – pozbądźmy się więc starych, zeschniętych roślin.