Dom letniskowy – jaki?

TomMisch/bigstockphoto.com

Wybór domku letniskowego, jego wielkości, wyposażenia i materiału, z jakiego ma zostać wybudowany, zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia i lokalizacji. Inaczej bowiem zaplanujemy domek na działce, do którego będziemy jeździć na weekendy i wakacje, a inaczej domek w górach, do którego planujemy się wybierać także zimą.

Drewniane

Ten typ domków letniskowych jest najczęściej spotykany. Są one łatwe w budowie. Koszt zależy od wybranej technologii (szkieletowa czy z bali), wykończenia (stan surowy czy pod klucz) oraz ocieplenia bądź jego braku. Dużą zaletą technologii szkieletowej (kanadyjskiej) jest szybkość budowy – jeśli nie liczymy czasu na wykonanie fundamentów, gotowy, kompletnie wyposażony domek możemy mieć już po trzech miesiącach. Takie domy są też niedrogie.

Jeśli chodzi o domy z bali, na ich cenę i czas budowy wpływa grubość bala. Ta z kolei zależy od wielkości domu i celu, do jakiego jest on przeznaczony (całoroczny czy tylko sezonowy). Przyjmuje się, że bale o przekroju co najmniej 70 mm (a najlepiej 100 mm) gwarantują izolację cieplną umożliwiająca całoroczne korzystanie z domu. Koszt budowy domu z bali może być porównywalny do kosztu budowy domu murowanego.

Jeśli decydujemy się na drewniany dom piętrowy bądź z poddaszem użytkowym, pewnym jego mankamentem może być mniejsza izolacja akustyczna między piętrami. Osoby przebywające na parterze słyszą to, co się dzieje na górze, np. kroki współmieszkańców.

Murowane

Technologia murowana jest stosowana głównie do budowy domów całorocznych, natomiast w przypadku letniskowych spotyka się ją rzadziej. Problemem może być dość długi czas budowy (porównywalny z czasem na postawienie małego domu jednorodzinnego) i stosunkowo wysoki koszt. Jednak można wziąć pod uwagę dom murowany, jeśli zamierzamy w nim przebywać także zimą, ze względu na mniejsze koszty ogrzewania. Domy drewniane szybko się nagrzewają, ale i szybko wytracają temperaturę. Natomiast domy murowane nagrzewają się wolniej, ale dłużej utrzymują ciepło (mają większą akumulacyjność cieplną).

Holenderskie

Domki holenderskie mają konstrukcję opartą na stalowej ramie, a ściany zbudowane w technologii szkieletowej. Nie wymagają budowy fundamentów, gdyż są mobilne. Jednak nie są tym samym co przyczepy kempingowe, gdyż w odróżnieniu od nich nie są uznawane za pojazdy. Ich koszt jest zależny od wielkości i standardu wykończenia, lecz i tak wychodzi taniej niż budowa domu murowanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *