Rozliczenie przychodu z nieruchomości – PIT-39

MattZ90/bigstockphoto.com

PIT-39 to deklaracja, którą powinien złożyć każdy właściciel prywatnej nieruchomości, jeśli uzyska przychód w związku z jej zbyciem lub ze zbyciem prywatnych praw do nieruchomości. Składa się ją po zakończeniu roku, w którym nieruchomość została sprzedana, nawet jeśli do transakcji doszło w styczniu.

Obowiązkowi temu podlegają nieruchomości prywatne zbyte po 2009 roku. Przychód z tego tytułu nie jest opodatkowany i nie trzeba w związku z tym rozliczać się z fiskusem, ponieważ od jej zbycia minęło 5 lat. Na picie 39 za rok 2016 należy więc wykazać przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wybudowanych lub nabytych w latach 2010-2016.

Co do zasady przedsiębiorcy sprzedający nieruchomości zaliczone do majątku firmy w ramach prowadzonej działalności nie składają tej deklaracji. Wyjątkowo jednak na PIT-39 muszą umieścić przychód z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby działalności oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej:

  • lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w nim,
  • budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w nim,
  • gruntu lub udziału w gruncie,
  • prawa wieczystego użytkowania lub udziału w takim prawie,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo udziału w takim prawie,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w tym prawie.

Małżonkowie, którzy wspólnie sprzedają nieruchomość, muszą złożyć dwie oddzielne deklaracje, w której każdy wykaże uzyskany przez siebie przychód.

Podatek od zbycia nieruchomości ma formę ryczałtu i wynosi 19% podstawy opodatkowania, którą jest dochód. Dochód z kolei to inaczej przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. W przypadku zbycia nieruchomości przychodem będzie cena określona w akcie notarialnym pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, czyli koszty notarialne, wynagrodzenie pośrednika, koszty ogłoszeń. Jeśli cena znacznie odbiega od średniej ceny rynkowej za nieruchomość o takich samych cechach, wtedy organ skarbowy określa wysokość przychodu. Jeśli niska cena jest uzasadniona, np. złym stanem technicznych nieruchomości, wtedy fakt ten należy wskazać w umowie sprzedaży, albo bezpośrednio organowi podatkowemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *