Domy z keramzytu

AleksandrLeonidovich/bigstockphoto.com

AleksandrLeonidovich/bigstockphoto.com

Już od jakiegoś czasu nowym hitem w budownictwie jest keramzyt – lekkie kruszywo budowlane, wypalane z gliny ilastej w temperaturze ok. 1200 st. C. Keramzyt jest w 100 % naturalny i produkowany bez dodatków chemicznych. Jego porowata struktura stanowi dobry izolator ciepła, gdyż w pustych porach znajduje się powietrze – jeden z najlepszych izolatorów cieplnych.

Żaden inny materiał budowlany nie dorównuje mu pod względem uniwersalności. Keramzyt bowiem stosuje się  do ścian, płyt dachowych, elementów stropowych , bloczków fundamentowych, w geotechnice i radiestezji, a także do pokrycia gruntów wokół krzewów oraz rabatów kwiatowych. Tak szerokie zastosowanie cechuje jedynie keramzyt.

W Polsce powstaje stosunkowo mało domów z keramzytu, choć ich popularność rośnie. Każdy element takiego obiektu zostaje dokładnie zaprojektowany i jest specjalnie zbrojony. Zawiera on też puszki elektryczne, a także otwory na instalację grzewczą i sanitarną.

Z keramzytu buduje się zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne oraz ściany konstrukcyjne i działowe, nadproża oraz stropy. Ściany, idealnie równe i gładkie,  można od razu tapetować i malować. Ponadto nie ma potrzeby stosowania tynków wewnętrznych oraz długotrwałego suszenia ścian.

Największymi zaletami keramzytu są:

  • bardzo dobre właściwości termoizolacyjne oraz termoakumulacyjne,
  • bardzo dobra izolacyjność akustyczna,
  • wysoka jakość budowanych z niego domów, które podlegają podwójnej kontroli: najpierw w fabryce, a następnie na budowie,
  • najwyższa klasa odporności ogniowej (materiał ten jest bardzo odporny na działanie wysokich temperatur),
  • niskie zużycie dodatkowych materiałów oraz związane z nim oszczędności,
  • niebywała elastyczność keramzytu pozwala na budowę bez ograniczeń: można wykonać łuki, otwory, skosy, bruzdy, a nawet elementy zaokrąglone czy wypukłe.

Do tego dochodzi jeszcze szybkość powstawania domów z keramzytu: przybliżony czas wynosi zaledwie 8 tygodni od daty podpisania umowy do wzniesienia budynku. Kruszywo  keramzytowe jest materiałem obojętnym chemicznie, bezwonnym, niepalnym, odpornym na wodę, a także działanie pleśni, grzybów i gryzoni. Jest ono również zdrowe, gdyż produkuje się je z tak czystego surowca, iż jest on dopuszczany do kontaktu z żywnością. Dlatego też w domach z keramzytu świetnie czują się alergicy i astmatycy.

Prefabrykowane domy z keramzytu można budować o każdej porze roku, również zimą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *