Według analityków ceny mieszkań w najbliższym roku będą nadal nieznacznie rosnąć, podobnie jak ceny gruntów pod nieruchomość. Rok 2015 był bowiem bardzo korzystny dla rynku mieszkaniowego: ceny były stabilne, rynek najmu rozwijał się coraz lepiej, a wielu deweloperów notowało rekordową sprzedaż.
Jakie są dalsze prognozy dla rynku mieszkaniowego na 2016 r.?
Ostatnie cztery kwartały 2015 r. obfitowały w wiele pozytywnych procesów na rynku nieruchomości. Mimo utrudnień związanych z dostępem do kredytu w ramach programu MdM, sprzedaż mieszkań była wysoka. Młodzi ludzie wykazali się tego rodzaju aktywnością głównie ze względu na chęć wynajmu zakupionego lokum. Prognozuje się, iż tendencja ta będzie podobna w 2016 r.
Wiele osób pod koniec 2015 roku zdecydowała się wziąć udział w programie Mieszkanie dla Młodych dlatego, że dofinansowanie z niego jest liczone jako wkład własny. Lawina osób nabywających w ten sposób własne M ruszyła we wrześniu, gdyż wówczas włączono do MdM także rynek wtórny. Dodatkowo zwiększyły się też kwoty oraz dostępność nieruchomości dla rodzin wielodzietnych.
Ceny mieszkań w mijającym roku były raczej stabilne, choć np. w Warszawie wzrosły o 1-2%. W 2016 roku tendencja do wzrostu cen mieszkań na rynkach lokalnych ma się utrzymać, głównie ze względu na włączenie do MdM rynku wtórnego.
Kończący się rok deweloperzy zdecydowanie powinni zaliczyć do udanych, gdyż większość z nich odnotowała rekordowe wskaźniki sprzedaży. Sytuacja ta sprzyja firmom deweloperskim oraz nabywcom mieszkań z rynku pierwotnego z powodu rządowych dopłat w ramach Mieszkania dla Młodych, a także niskich stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Nadchodzący rok ma w tej kwestii nie przynieść żadnych zmian.
W 2016 roku rynek nieruchomości będzie zależny od działań rządu i zachowania Rady Polityki Pieniężnej w kwestii stóp procentowych. Zakłada się, że program rządowy MdM nadal będzie popularny, choć na początku roku banki raczej będą starały się być ostrożne w udzielaniu kredytów mieszkaniowych. Dobre perspektywy jawią się za to przed rynkiem najmu, gdyż przewiduje się, że nie będzie brakowało zagranicznych inwestorów instytucjonalnych oraz indywidualnych. Rosnąca popularność najmu przełoży się na korzyści dla deweloperów, albowiem wielu inwestorów prawdopodobnie zdecyduje się na zakup mieszkania nowego.
Rynek mieszkaniowy stoi – mnóstwo wolnych nieruchomości. Dużo więcej dzieje się w nieruchomościach magazynowych. Właściciele dopasowują je pod wymagania klientów – ale to normalne. Z raportu JARTOM wynika, że stawki za najem pójdą mocno w górę, ale póki co, trudno mówić o skali.