Zakup mieszkania to długi i kosztowny proces. Nawet jeśli mamy już klucze, zazwyczaj nie od razu możemy w nim zamieszkać. Lokum od dewelopera potrzebuje wykończenia i wyposażenia. Możemy również zakupić mieszkanie „pod klucz” co oznacza, że do takiego lokalu od razu możemy się wprowadzić, gdyż jest ono odpowiednio przygotowany przez firmę deweloperską, od której je zakupiliśmy.
Wystarczy tylko wstawić meble i zabudowę kuchni. W Europie Zachodniej jest to dość popularna praktyka, u nas dopiero zaczyna zdobywać zwolenników. Szacuje się, że decyduje się na to ok. 15-20% kupujących mieszkanie. Niektóre mieszkania z tzw. „wyższej półki”, których standard jest wysoki, z założenia są już wykończone.
Mieszkanie „pod klucz” ma wiele zalet. Po pierwsze: w znacznej mierze omija nas całe zamieszanie związane z remontem – kupno materiałów, znalezienie odpowiedniej ekipy itd. Tym wszystkim zajmuje się deweloper. Oszczędzamy również czas – wiemy, kiedy mieszkanie będzie skończone, wprowadzamy się „na gotowe”, a całością – od projektu do wykonania zajmują się fachowcy. Z ich strony powinniśmy mieć zapewnione wsparcie na całym etapie robót. Deweloper, który decyduje się na oddanie mieszkania „pod klucz”, dysponuje zazwyczaj całym zespołem specjalistów (w tym m.in. architektem wnętrz), z którymi możemy skonsultować projekt i uzyskać informacje o postępie prac. Najczęściej istnieje również możliwość zobaczenia gotowych mieszkań oddanych przez nich do użytku. Jeśli chodzi o cenę – to ta opcja powinna być tańsza, gdyż deweloper może mieć dostęp do materiałów po cenach hurtowych, ale w praktyce trudno to jednoznacznie ocenić. Chociaż jednorazowo może to być duży wydatek, może się okazać, że samodzielne wykończenie będzie droższe. Coraz częściej zakup mieszkania i jego wykończenie można sfinansować jednym kredytem hipotecznym.
Klient ma oczywiście wpływ na to, jak będzie wyglądać jego mieszkanie. Jego wygląd może skonsultować ze specjalistą. Wybiera również materiały. W standardzie możemy się zazwyczaj spodziewać:
- gładzi na ścianach i ich pomalowania (przynajmniej na biało);
- położenia terakoty i glazury w kuchni i łazience;
- położenia podłóg w pozostałych pomieszczeniach;
- zainstalowania wanny/prysznica, umywalek, zlewów, baterii i sedesu;
- zamontowania drzwi między poszczególnymi pomieszczeniami;
- instalacji włączników i gniazdek.
Dokładne warunki i wygląd mieszkania zawarte są w umowie zawieranej z deweloperem, które warto bardzo dokładnie przestudiować i omówić.
Decydując się na mieszkanie pod klucz, należy dokonać szczegółowych kalkulacji i przemyśleć, czy taka opcja jest dla nas korzystna. Większość klientów nabywających mieszkanie decyduje się na odbiór mieszkania w stanie deweloperskim i samodzielne przystosowanie go do zamieszkania. Jednak gdy nie chcemy lub nie możemy się tym zająć, warto przemyśleć możliwość zakupu lokum, które jest od razu gotowe do zamieszkania, szczególnie, że ich oferta staje się coraz bardziej konkurencyjna.