Jednym z najstarszych materiałów budulcowych jest drewno, które również dziś ze względu na swoją naturalność, ekologiczność oraz inne zalety jest wykorzystywane w budownictwie, także mieszkalnym. Współczesna architektura w Polsce stosuje drewno jako materiał do konstrukcji więźby dachowej, schodów lub materiał wykończeniowy. Wykorzystywanie drewna w budownictwie mieszkaniowym to doskonała alternatywa dla domów murowanych, co też udowodnimy poniżej.
Pierwszy tak wielki powrót do budowania w Polsce domów z drewna nastąpił w latach 90. XX w. Po okresie PRL-owskiej hegemonii budownictwa wielorodzinnego, murowanego do naszego kraju dotarła fala nowości budowlanych wprost ze Skandynawii i Kanady. Wtedy to okazało się, że domy z drewna wcale nie są nietrwałe, zimne i kosztowne. Pierwsze projekty wykorzystania drewna w architekturze mieszkaniowej opierały się o system szkieletowych domów typu kanadyjskiego, które następnie przeszły w domy prefabrykowane i domy z bali pełnych, izolowanych bądź warstwowych.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku większych obiektów jest użycie drewna klejonego, co też widać w wielu polskich miastach. Hale sportowe, kryte baseny, stadiony, obiekty handlowe, kościoły i hotele są dziś najczęściej projektowane w konstrukcji z drewna klejonego. Drewno klejone idealnie nadaje się do architektury mieszkaniowej, gdyż nie wymaga wykańczania, obudowywania czy malowania. Docelowo niższe są też koszty eksploatacji – nie ma kosztownych remontów oraz konserwacji.
Dwa lata temu architekci ze Sztokholmu udowodnili, iż drewno to również doskonały materiał do tworzenia sporych budowli wielorodzinnych. Zaprojektowali oni wieżowiec, który ma zostać wykonany praktycznie w całości wyłącznie z drewna. Ma to być najwyższa tego typu budowla na świecie. Jedynie fundamenty tego aż 34-piętrowego budynku zostaną wykonane z betonu. Drewno posłuży jako budulec podłóg, ścian, sufitów, ram okiennych, wind i klatek schodowych. Elewacja wieżowca w centrum Sztokholmu zostanie pokryta szkłem, zaś na najwyższych kondygnacjach będą rosły drzewa. Ten najwyższy na świecie wieżowiec z drewnianą konstrukcją ma powstać w 2023 roku.
Jak podkreślają to architekci z wielu krajów – drewniane budynki są tańszym, bardziej ekologicznym i estetycznym, łatwiejszym w wykonaniu i przytulniejszym rozwiązaniem niż budynki betonowe. Tego rodzaju materiał jest odporny na wysoką wilgoć, mróz, różnice temperatur, a także działanie większości substancji chemicznych. Przy tworzeniu budowli mieszkaniowych drewno może być kształtowane w łuki, dzięki czemu można tworzyć niepowtarzalne projekty.