Istnieje kilka sposobów na ekologiczne ogrzewanie osiedli. Jednym z nich jest montaż instalacji solarnej, która korzystając ze słońca, czyli bezpłatnego źródła energii, wytwarza ciepło, nie emitując żadnych spalin czy też toksyn do atmosfery. Czy instalacje solarne na osiedlach są popularne w naszym kraju oraz jaka jest ich przyszłość – o tym w artykule.
Tworzenie instalacji solarnych na osiedlach nie jest nowym pomysłem. Tego typu rozwiązanie funkcjonuje już od kilku lat, choć jest niezwykle rzadkie. Stanowi ono inwestycję wykonaną przy użyciu nowoczesnych technologii, wpływając pozytywnie nie tylko na dobrą kondycję środowiska naturalnego, ale również na kieszeń mieszkańców takich nietypowych osiedli.
Kolektory słoneczne umieszcza się na dachu budynku wielorodzinnego, które pochłaniają promieniowanie słoneczne i ogrzewają wypełnioną nimi ciecz. Następnie przewody rurowe doprowadzają zebraną energię do pojemnika ciepłej wody użytkowej lub systemu centralnego ogrzewania. Sterowana elektronicznie pompa znajdująca się w stacji solarnej przetłacza czynnik ciepła.
Ogrzewanie solarne posiada największą wydajność wiosną oraz jesienią. Dzięki zestawom solarnym mieszkańcy danej wspólnoty mogą zaoszczędzić nawet do 70 proc. energii, którą wykorzystuje się do podgrzania wody i do 30 proc. energii koniecznej do ogrzania budynku. W naszym kraju najpopularniejsze są płaskie kolektory słoneczne.
Instalacja solarna to energooszczędne oraz ekologiczne rozwiązanie. Montażu kolektorów słonecznych dokonuje się na potrzeby ciepłej wody użytkowej bądź też w formie dodatkowego wsparcia całego systemu centralnego ogrzewania. Takie oszczędności trafiają do kieszeni wspólnoty mieszkaniowej, pozwalając tym samym na uniezależnienie się od dostawcy energii konwencjonalnej oraz sporą oszczędność dla mieszkańców danego osiedla za ogrzewanie ciepłej wody.
Nowoczesne instalacje solarne korzystające z bezpłatnego źródła energii, czyli słońca wytwarzają ciepło, nie emitując żadnych spalin bądź toksyn do atmosfery. Tego rodzaju rozwiązania ekologicznego ogrzewania osiedli coraz częściej stosowane są przez deweloperów, dopasowujących się w ten sposób do potrzeb swoich klientów nastawionych na ekologię oraz ekonomiczność.
Dziś technologie solarne nie są już domeną wyłącznie właścicieli domów jednorodzinnych. Wykorzystywane są zarówno w nowym, jak i starym budownictwie mieszkaniowym. Budynki wielorodzinne wykonane jeszcze w starych technologiach budowlanych są obarczone wysokimi kosztami ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dlatego też do remontu takich obiektów przystępuje coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych, które na podstawie audytu energetycznego występują o dotacje z programów unijnych bądź premię termomodernizacyjną do Banku Gospodarstwa Krajowego. Stąd wniosek, iż w przyszłości instalacje solarne na osiedlach będą coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno w nowoczesnym, jak i starszym budownictwie mieszkaniowym.