Projektowanie zieleni na osiedlach

Projektowanie zieleni

fot. Roxana_ro1/bigstockphoto.com

Projektowanie zieleni na osiedlach to dziś jeden z podstawowych wymogów. Z uwagi na to, iż jest to niezbędny element życia społecznego, który upiększa i estetyzuje dane osiedle, jako deweloper musimy przykładać do niego dużą wagę. Jakie obecnie panują trendy w projektowaniu zieleni na osiedlach?

Bliskość natury od zawsze wpływała na nas kojąco, nie mówiąc już o tym, że sprzyja naszemu zdrowiu. W dobie powszechnej i ogromnej industrializacji każdy z nas ma potrzebę przebywania jak najbliżej zieleni. Chyba każdemu lepiej zaczyna się dzień, kiedy patrząc przez okno, widzi drzewa, kwiaty i inne rośliny, będące namiastką zieleni w podtruwanej spalinami miejskiej aglomeracji. Wybierając dla siebie wymarzone M, również zwracamy uwagę na to, gdzie będzie ono umiejscowione. Osiedla zatopione w zieleni będą zawsze bardziej pożądane przez klientów niż te ubogie w szatę roślinną. Stąd tak wielki nacisk deweloperów, aby projektować i tworzyć przyjazne, naturalne, zielone otoczenie na terenie swoich inwestycji.

Osiedlowa zieleń tworzy miejsce rekreacji, relaksu, zabawy i odpoczynku dla mieszkańców pobliskich budynków wielorodzinnych. Spora ilość szaty roślinnej zachęca do długich spacerów, aktywności fizycznej czy też zabaw z najmłodszymi mieszkańcami osiedla. To właśnie zieleń sprawia, że dana przestrzeń użytkowa jest przyjazna dla właścicieli położonych na tym terenie mieszkań. Sielski krajobraz drzew, krzewów, trawników, kwiatów, alejek, skwerków czy mini parków wokół bloków czyni z danego projektu deweloperskiego atrakcyjną ofertę, podnosząc tym samym wartość rynkową danego przedsięwzięcia. Ponadto im więcej roślinności wokół okolicznych budynków, tym więcej przefiltrowanego i czystszego powietrza będą posiadali mieszkańcy osiedla.

Deweloperzy starają się, aby nasadzać przestrzeń pomiędzy stawianymi budynkami wielorodzinnymi zarówno krzewami, jak i kwiatami oraz drzewami. Dzięki czemu na osiedlu będzie kolorowo i różnorodnie. Ze względu na dobro małych dzieci unika się roślin kłujących i trujących. Tzw. mała architektura obejmuje mini parki, skwerki, alejki usłane starymi i młodymi drzewami, a nawet zbiorniki wodne.

Dziś już nie tylko cena czy metraż gra główną rolę przy zakupie mieszkania. Ważne jest także sąsiedztwo terenów zielonych oraz zagospodarowanie osiedla. Deweloperzy, którzy chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów muszą inwestować w odprężającą zieleń, projektując przyjazne i ekologiczne przestrzenie pomiędzy stawianymi przez nich budynkami. Im więcej zieleni, tym bardziej pozytywnie nastrojeni będą mieszkańcy, a dane osiedle będzie odznaczało się piękną zielenią od szarości pozostałych części miasta.

Artykuł dodany w kategorii Blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *