Balkon to płyta połączona z budynkiem, która nie tylko powiększa przestrzeń mieszkania, ale również nadaje charakteru całemu budynkowi. Najczęściej balkon wykonuje się z żelbetu, drewna lub stali. Najbardziej uniwersalny jest balkon wykonany z żelbetu, bo daje architektom dużą swobodę projektowania.
Ze względu na rodzaj konstrukcji wyróżnia się trzy rodzaje balkonów:
- wspornikowe,
- podwieszane,
- podparte.
W obecnych trendach budowlanych ze względu na rodzaj mocowania najpopularniejszy jest balkon wspornikowy. Połączony ze ścianą budynku, nie ma żadnego podparcia. Balkony wspornikowe utwierdza się w stropach kondygnacji lub ścianach nośnych. Powstają w trakcie wznoszenia budowy. Najczęściej wykonane są w technologii żelbetowej. Ten rodzaj balkonu daje największe możliwości architektom, bo nie wymaga projektowania dodatkowych elementów konstrukcji (słupów podpierających czy ścian bocznych ). Jedyną wadą tych balkonów jest powstający w miejscu połączenia z budynkiem mostek termiczny, przez co ciepło wydostaje się z wnętrza budynku. Dlatego należy zastosować dodatkowe rozwiązania zapobiegające utracie energii cieplnej, np. łączniki termoizolacyjne lub ocieplenie płyty balkonu styropianem.
Balkony podwieszane przytwierdzone są do budynku cięgnami stalowymi lub podpierającymi stalowymi elementami z zastrzałami i belkami, znajdującymi się pod płytą balkonu. Najczęściej stosowanymi materiałami są stal i drewno. Zaletą balkonów podwieszanych jest możliwość ich zamontowania w budynkach, które już istnieją. Montaż takich balkonów jest stosunkowo niedługi. Wadą balkonów podwieszanych jest dodatkowe obciążanie konstrukcji budynku (wykonanie ze stali, drewna).
Balkony podparte wykonuje się na konstrukcji dostawionej do budynku i umocowanej na własnym fundamencie, co nie obciąża ścian budowli. Do podparcia balkonu stosuje się słupy wykonane ze stali, drewna i żelbetu. Taki balkon łączy się ze ścianą budynku przy pomocy kotew i kształtowników stalowych. Balkony podparte mogą być wykonane z drewna, stali i żelbetu, co daje wiele możliwości aranżacji. Balkon drewniany idealnie pasuje nie tylko do budynków wykonanych z drewna, ale również do budynków murowanych. Możliwość łączenia różnych materiałów dodaje budynkom uroku i charakteru. Podobnie jak balkony podwieszane, mogą być montowane do budynku już istniejącego.
Balkon nie jest koniecznym elementem konstrukcji, ale odpowiednio dobrany do budynku rodzaj konstrukcji balkonu i materiał nadaje budowli swoistego uroku.